Abp Skworc: twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem

Abp Skworc: twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem
(fot. https://episkopat.pl/)
PAP / kk

Twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia – zaapelował w zarządzeniu związanym z sytuacją epidemiczną metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Udzielił wiernym ogólnej dyspensy od tzw. obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. w okresie obowiązywania obostrzeń.

Metropolita katowicki wydał zarządzenie w związku z objęciem całego kraju tzw. czerwoną strefą.

Abp Skworc podkreślił, że do obowiązku proboszcza lub administratora parafii należy podanie do publicznej wiadomości liczby osób mogących uczestniczyć we mszy św. i w nabożeństwach (1 osoba na 7 m kw). Ze względów praktycznych zalecił oznaczenie miejsc w kościołach, z zachowaniem koniecznego dystansu.

Metropolita katowicki zalecił też wznowienie internetowych transmisji mszy św. niedzielnych odprawianych w kościołach parafialnych, a także nabożeństw różańcowych.

DEON.PL POLECA

„Nadal usilnie polecam zachowywanie wszystkich norm sanitarnych. Szczególną uwagę zwracam ponadto na udzielanie Komunii św. na rękę, do czego należy wiernych usilnie zachęcać w oparciu o tradycję i naukę Kościoła, przypomniane w dokumencie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP z 3 października 2020 r.” – uściślił arcybiskup.

Zobowiązał też celebransów do dezynfekcji rąk przed i po udzielaniu Komunii św., jak również do zakładania podczas tej posługi maseczek. Zaznaczył, że koncelebransów te zasady obowiązują w czasie całej mszy św.

Abp Skworc zaznaczył, że ze względu na zakaz organizowania zebrań powyżej 5 osób należy zawiesić na czas nieokreślony spotkania formacyjne i katechetyczne w parafii. Należy też zawiesić spotkania formacyjne organizowane w gronie kapłanów i ograniczyć indywidualne spotkania księży – „aby nie dopuścić do sytuacji braku duszpasterzy do codziennej posługi duszpasterskiej i katechizacji”.

Z innych zaleceń dopuścił możliwość odwiedzin chorych w parafii – z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa i ograniczeniem odwiedzin do jednego lub dwóch chorych jednego dnia.

Abp Skworc zaznaczył, że od 1 listopada br. zawieszone jest udzielanie sakramentu bierzmowania, podobnie wizytacje kanoniczne i wszelkie inne formy posługi arcybiskupa i biskupów pomocniczych.

Zobowiązał proboszczów i ich współpracowników o przekazywanie do dyrektora wydziału duszpasterstwa katowickiej kurii informacji o zakażeniach księży, o aktualnym stanie zdrowia zakażonych, ew. hospitalizacji czy potrzebach.

Metropolita poinformował, że diecezjalne Radio eM wznawia codzienną transmisję wieczornej mszy z katowickiej archikatedry Chrystusa Króla o godz.18. Niezmieniona pozostaje transmisja niedzielnej mszy w południe.

Wobec zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (Zaduszki) abp Skworc podał, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskiwać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

Zaapelował ponadto o włączenie się parafii w działania charytatywne wobec osób w starszym wieku i chorych. „Tam gdzie to możliwe, posługę parafialnych zespołów charytatywnych niech wzmocni pomoc stałych diakonów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i wolontariuszy. Zachęcam parafie, aby włączyły się w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów” – napisał metropolita.

„Korzystając z okazji składam wszystkim – duchownym i wiernym świeckim - szczere podziękowanie za modlitewne wsparcie w minionym okresie zakażenia koronawirusem. Bóg zapłać służbie zdrowia za pomoc i wsparcie” – dodał.

„Wszyscy – niezależnie czy chorzy czy zdrowi – twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia; niech nas wszystkich ochroni tarcza modlitwy różańcowej i wsparcie Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki” – zakończył abp Skworc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: twórzmy solidarną wspólnotę zmagającą się z zagrożeniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.