Łaciński patriarcha Jerozolimy konsekrował nowego biskupa pomocniczego

Łaciński patriarcha Jerozolimy konsekrował nowego biskupa pomocniczego
Fot. WIG / youtube
KAI / kb

Łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa udzielił 30 kwietnia w Nazarecie sakry nowemu biskupowi pomocniczemu i wikariuszowi patriarszemu dla Izraela. 11 marca papież mianował na to stanowisko urodzonego w Geipcie w rodzinie uchodźców libańskich 63-letni Rafik Nahra, dotychczasowy duszpasterz katolików języka hebrajskiego w Jerozolimie.

Obecnie będzie on sprawował opiekę duchową nad 20 000 chrześcijan obrządku łacińskiego w Izraelu, a jego siedzibą będzie Nazaret. Większość spośród 20 tys. arabskojęzycznych chrześcijan w tym kraju stanowią melchici (czyli grekokatolicy języka arabskiego), a następnie wyznawcy prawosławia.

W uroczystości wyświęcenia nowego biskupa uczestniczyli katoliccy biskupi, księża i świeccy oraz liczni przedstawiciele innych wyznań. Wielkimi owacjami zgromadzeni powitali o. Francesco Pattona OFM, którego dzień wcześniej papież zatwierdził na drugą kadencję kustosza Ziemi Świętej. Jednym z koncelebransów był biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej Thibault Verny. Na początku obrzędów podpisany przez Franciszka dekret nominacyjny odczytał nuncjusz apostolski w Izraelu oraz delegat apostolski dla Jerozolimy i Palestyny abp Adolfo Tito Yllana.

Patriarcha podkreślił, że swoją posługę w społeczeństwie izraelskim bp Nahra pełni w „bardzo złożonym świecie”, który przechodzi „głębokie zmiany z wieloma trudnościami i napięciami”. Stanowi to wielkie wyzwanie dla duszpasterstwa i działalności Kościoła. Nowy biskup pomocniczy – powiedział główny konsekrator – musi być dobrym nauczycielem, przywódcą i administratorem, a także być obecny dla swoich wiernych w duszpasterskim, społecznym i politycznym życiu społeczeństwa. Jeszcze ważniejsze jest, aby był dobrym duszpasterzem, „ojcem” dla swoich kapłanów i dla wszystkich wiernych, reagującym na ich potrzeby, przypomniał mówca.

DEON.PL POLECA

Rafic (Rafik) Nahra urodził się 27 stycznia 1959 w Ismailiji w Egipcie w rodzinie sezonowych emigrantów libańskich. Wychowywał się w Libanie do 1979, gdy wyjechał na studia do Paryża i tam uzyskał dyplom w Narodowej Szkole Mostów i Dróg, po czym przez 2 lata pracował w tym zawodzie. W 1987 wstąpił do paryskiego seminarium duchownego, a następnie wysłano go na dalsze studia do Rzymu, gdzie zdobył bakalaureat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a następnie licencjat z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym.

27 czerwca 1992 przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie i przez kilka lat posługiwał tam duszpastersko. Pracował też jako kierownik Wydziału Badań nad Judaizmem i Chrześcijaństwem przy Kolegium Bernardynów.

Po powrocie do Izraela ukończył w 2004 na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie studia w zakresie myśli żydowskiej i uzyskał doktorat z literatury żydowsko-arabskiej (2011-16). W Izraelu był odpowiedzialny za wspólnotę katolicką języka hebrajskiego w Jerozolimie oraz za emigrantów. Od 2021 był wikariuszem patriarszym dla Izraela oraz odpowiadał za wikariat św. Jakuba w Patriarchacie Jerozolimy.

11 marca br. Franciszek mianował dwóch nowych biskupów pomocniczych dla Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy: obok R. Nahry został nim Jamal (Dżamal) Khader.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy sprawuje opiekę duszpasterską nad niemal 327,7 tys. katolików żyjących w Izraelu, Jordanii, na Cyprze i na terenach palestyńskich. Jego początki sięgają czasów wypraw krzyżowych (XI/XII w.), których uczestnicy określali siebie jako „łacinnicy”. Po upadku państwa łacińskiego (1204) Patriarchat ustanowił kanonicznie 23 lipca 1847 bł. Pius IX. Według źródeł watykańskich ta jednostka kościelna liczy obecnie 68 parafii, działają też „misje duszpasterskie” dla katolików innych języków, m.in. języka hebrajskiego.

Patriarchę wspierają wikariusz generalny w Jerozolimie oraz wikariusze patriarszy (bez godności biskupiej) w północnym Izraelu, Jordanii, na Cyprze i wikariusz dla katolików języka hebrajskiego z siedzibą w Jerozolimie (Wikariat św. Jakuba) oraz dla migrantów i osób ubiegających się o azyl. Tym ostatnim wikariatem, który opiekuje się ponad 100 tys. chrześcijan, głównie z Indii i Sri Lanki, z których wielu pracuje w sektorze usług i zdrowia, od sześciu miesięcy kieruje niemiecki benedyktyn Nikodemus Schnabel.

Obecnie w łonie Patriarchatu jest trzech biskupów: William Hanna Shomali i wspomniani dwaj niedawno mianowani Jamal Khader i Rafic Nahra a także emeryci: patriarchowie – Michel Sabbah i Fouad Boutros Twal oraz biskupi – Kamal Hanna Bathish, Maroun Elias Nimeh Lahham i Giacinto-Boulos Marcuzzo.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ

Materiał stanowi pierwszą część pakietu z serii Drogi świadków Chrystusa. Tematyka pakietu dotyczy tożsamości młodego człowieka, jego wiary w Boga Trójjedynego oraz Kościół. Materiały zawierają m.in. informacje na temat sakramentów oraz prezentują sylwetki wielu świętych...

Skomentuj artykuł

Łaciński patriarcha Jerozolimy konsekrował nowego biskupa pomocniczego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.