Łagiewniki: Zlot Stulecia Harcerstwa

KAI/im

Uroczysta Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i nabożeństwo przy relikwiach bł. Jana Pawła II w Centrum "Nie lękajcie się!" - to niektóre z wydarzeń planowanych w ramach jubileuszu Zlotu Stulecia Harcerstwa, który 25 sierpnia rozpocznie się w Krakowie. W wydarzeniu udział weźmie ponad 3 tys. osób. Gościem zlotu ma być prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Do Krakowa przyjadą reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Wydarzenie odbędzie się w Łagiewnikach, gdzie stanie namiotowe miasteczko.

- W piątek wieczorem na 'Ognisku stulecia' spotkają się harcerze wszystkich pokoleń - weterani ruchu i jego najmłodsi uczestnicy. W niedzielę - ostatnim dniu zlotu - ok. 2 tys. harcerzy ze sztandarami swoich drużyn, hufców i chorągwi przemaszeruje spod Barbakanu pod Wawel. Defiladę będą odbierać goście honorowi zlotu, w tym prezydent Komorowski z żoną - informuje phm. Mariusz Chłopik, szef biura prasowego zlotu stulecia harcerstwa.

Natomiast w niedzielę na terenie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" odbędzie się polowa Msza św. dziękczynna za sto lat istnienia harcerstwa.

Zlotowi towarzyszyły będą koncerty i wystawy.

Harcerstwo w Polsce narodziło się w 1911 roku pod opieką Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Wówczas we Lwowie podjęto decyzję o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce, a w maju tego samego roku władze "Sokoła" powołały Naczelną Komendę Skautową i wydano rozkaz o powołaniu trzech pierwszych drużyn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łagiewniki: Zlot Stulecia Harcerstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.