Laos: Kościół raduje się z 4 nowych księży

Laos: Kościół raduje się z 4 nowych księży
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Kościół katolicki w Laosie wzbogacił się o czterech nowych kapłanów. Dla niewielkiej wspólnoty wiernych w tym rządzonym przez komunistów kraju święcenia te były ogromnym wydarzeniem. Laos wciąż znajduje się na liście państw, w których chrześcijanie są prześladowani.

 

Katolików w tym południowoazjatyckim kraju jest ok. 60 tys., co stanowi zaledwie 1 proc. miejscowej ludności, wśród której przeważają wyznawcy buddyzmu. Dotychczas pracowało tam jedynie 20 księży diecezjalnych i 11 zakonnych. Po fali krwawych prześladowań ze strony komunistów, jakie dotknęły tamtejszy Kościół w kilku ostatnich dziesięcioleciach, przez wiele lat władze nie wyrażały zgody na święcenia nowych kapłanów. Począwszy od 1975 r. przez trzydzieści lat nie udzielono ich ani jednemu kandydatowi.

DEON.PL POLECA
Tym razem władze dały Kościołowi zupełną wolność i nie ingerowały w organizowanie uroczystości. Obrzędowi święceń 29 kwietnia w katedrze św. Ludwika w Takheku w środkowej części kraju przewodniczył bp Jean-Marie Inthirath - wikariusz apostolski Paksé w towarzystwie bp. Tito Banchonga - administratora apostolskiego Luang Prabang. Obecni byli niemal wszyscy kapłani laotańscy, liczne siostry i prawie cała tamtejsza wspólnota katolicka.

Nowymi kapłanami zostali księża: Pietro Mituna Tanvilay z wikariatu apostolskiego Khamnouan-Savnnakhet (Laos Środkowy), Mattia Paly i Pietro Bounten Heuanded z wikariatu Paksé (Laos Południowy) oraz Francesco Saverio Sayasith z wikariatu apostolskiego Luang Prabang (Laos Północny). Nazajutrz, 30 kwietnia odprawili oni swoją pierwszą Mszę św. w kaplicy seminarium pw. św. Jana-Marii Vianneya w Takheku.

DEON.PL POLECA

"Nowe święcenia stanowią ważny krok naprzód dla naszego Kościoła, który bardzo potrzebuje kapłanów, dlatego dzieło formacji i pogłębiania wiary jest dziś dla nas bardzo ważne" - powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides wikariusz apostolski Vientiane kard. Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun - pierwszy purpurat pochodzący z tego kraju. Także jego historia oddaje losy laotańskiego Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w obozie dla uchodźców i trzy lata spędził w komunistycznym więzieniu.

Kościół katolicki w Laosie przeżywał w ostatnich latach dwa wydarzenia historyczne: najpierw 11 grudnia 2016 filipiński kardynał Orlando Quevedo ogłosił w Vientiane w imieniu papieża 17 błogosławionych - męczenników: misjonarzy zagranicznych i miejscowych świeckich, zamordowanych za wiarę w latach 1954-70 przez lewicowych partyzantów z ugrupowania Pathet Lao. Drugim ważnym wydarzeniem było mianowanie 28 czerwca 2017 przez Franciszka pierwszego rodzimego kardynała - wspomnianego biskupa Louisa-Marie Ling Mangkhanekhouna, obecnie wikariusza apostolskiego Vientiane.

Poprzednie święcenia kapłańskie odbyły się w 2016 a nowymi kapłanami zostali trzej diakoni z wikariatu apostolskiego Luang Prabang: Paolo Lattana Sunthon, Agostino Saegna Sii Bunti i Michele Kanthak Vilae Luong Di. Wcześniej, pierwszego rodzimego kapłana po 30 latach wyświęcono w 2005 - był nim ks. Sophone Vilavongsy, oblat Maryi Niepokalanej (OMI). Potem w latach 2006, 2009 i 2011 święcenia przyjęło 4 innych księży. Obecnie w Kościele laotańskim pracuje, łącznie z 4 najnowszymi neoprezbiterami, 24 rodzimych kapłanów, w tym 11 zakonnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Laos: Kościół raduje się z 4 nowych księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.