Lech Dorobczyński OFM o odwiedzaniu cmentarzy we Wszystkich Świętych

Lech Dorobczyński OFM o odwiedzaniu cmentarzy we Wszystkich Świętych
fot. Depositphotos
Lech Dorobczyński OFM / Facebook / pk

Zbliża się dzień 1 listopada. Czas pandemii postawił nam bardzo mocne pytania. Iść na cmentarz? Nie iść? Spotkać się z rodziną? Nie spotkać? - pyta franciszkanin.

Proponuję iść - ale niekoniecznie 1 listopada (a już tym bardziej wieczorami, kiedy chodzą setki ludzi, „bo jest fajny efekt”). Przegadajcie temat z przyjezdną rodziną, byście w tym roku - bardzo świadomie - na cmentarzu się rozminęli. W wielu miastach tego dnia nie ma możliwości dojazdu do cmentarza własnym samochodem. Trzeba będzie skorzystać z transportu publicznego, który w tym czasie też nie będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem...

DEON.PL POLECAKościół daje nam możliwość zyskania odpustu zupełnego w dniach od 1 do 8 listopada za pobożne odwiedzenie cmentarza i modlitwę za Zmarłych. Jest więc trochę czasu, by w bezpieczny dla siebie sposób odwiedzić groby naszych Bliskich. Nie odmawiamy naszym Zmarłym tej łaski.

Naszym Parafianom i Gościom, którzy boją się/nie mogą iść na cmentarz, proponujemy modlitwę w naszych krużgankach, które są Miejscem Pamięci m.in. Bohaterów Warszawy. W dniach 1 i 2 listopada będą one otwarte do północy.

PS. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach, w jakich modli się Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Lech Dorobczyński OFM o odwiedzaniu cmentarzy we Wszystkich Świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.