Lednica: obchody rocznicy śmierci ojca Góry

Lednica: obchody rocznicy śmierci ojca Góry
(fot. public domain / wikipedia.org)
PAP / kw

Pod hasłem "Prowadź mnie, Światło!" w środę na Polach Lednickich odbędą się obchody pierwszej rocznicy śmierci ojca Jana Góry, dominikanina i duszpasterza, twórcy Spotkań Młodych "Lednica 2000".

"Prowadź mnie, Światło!" to tytuł modlitwy ojca Góry, którą często odmawiał i nauczał jej młodzież przyjeżdżającą na lednickie spotkania.

"To światło będzie obecne podczas całego dnia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 6.00 roratami w kościele oo. dominikanów, które to Jan Góra zapoczątkował. Stamtąd światełko zostanie przewiezione na Pola Lednickie i będzie się paliło przy grobie ojca Góry.

Wszystkie osoby, które zamierzają wziąć udział w uroczystościach, zachęcamy do przywiezienia takiego żywego światełka" - powiedziała PAP Dominika Chylewska z biura prasowego "Lednica 2000".

DEON.PL POLECA

Głównym punktem obchodów rocznicy śmierci dominikanina będzie zaplanowana na godz. 18 procesja, która przejdzie przez Pola Lednickie. Uczestnicy udadzą się m.in. pod Bramę Ryba, stanowiącą integralną część spotkań lednickich. Po procesji nastąpi msza, podczas której wystąpią m.in. zespół muzyczny Siewcy Lednicy oraz chór Schola Lednicka.

Uroczystości zakończy agapa czyli wspólny posiłek.

"Ojciec Góra często nauczał, że ludzi trzeba nakarmić przede wszystkim słowem, ale przekładając na taką naszą rzeczywistość, nakarmić również jedzeniem. Nigdy nie pozwalał nam na to, żebyśmy z domu wychodzili głodni, bowiem Lednica jest tym naszym domem i każdego pielgrzyma. To będzie też taki moment, aby przy wspólnym posiłku porozmawiać i powspominać ojca Jana. Wiemy też, że na uroczystości przyjadą osoby z całej Polski, które były z nim związane" - wyjaśniła Chylewska.

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Twórca Domu Jana Pawła II nad Lednicą. Był też autorem kilkunastu książek i licznych felietonów.

W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święceni kapłańskie. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora teologii. Był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, potem duszpasterzem akademickim.

Był znany przede wszystkim jako twórca i organizator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich (Wielkopolskie), które odbywają się od 19 lat. Każdego roku w Spotkaniach Młodych "Lednica 2000" uczestniczyło od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przyszłoroczne, 21. spotkanie młodzieży na Lednicy odbędzie się pod hasłem "Idź i kochaj".

Zmarł nagle 21 grudnia 2015 roku podczas odprawiania mszy świętej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lednica: obchody rocznicy śmierci ojca Góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.