Znamy hasło i symbole tegorocznej Lednicy

Znamy hasło i symbole tegorocznej Lednicy
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / sz

Pod hasłem "Idź i kochaj" odbędzie się 3 czerwca na Polach Lednickich (Wielkopolskie) XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Punktem kulminacyjnym każdego spotkania jest przejście przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa przez młodych ludzi.

Duszpasterz Lednicy, dominikanin o. Wojciech Prus podkreślił w środę na konferencji prasowej, że podczas tegorocznego spotkania "zostaniemy poprowadzeni do miłości, która przekracza wszelkie wyobrażenia".

DEON.PL POLECA

Jak tłumaczył, hasło nawiązuje do słów, które w swoich kalendarzach zapisał twórca spotkań Lednica 2000 o. Jan Góra. "Idź i kochaj" - jak mówił o. Prus - ma być zachętą dla młodych, by nie lękali się wyzwań, by poszukiwali w swoim życiu Chrystusa i aby nie bali się iść i głosić miłość światu.

- Chcemy, żeby Matka Zbawiciela przyszła na tegoroczną Lednicę i tak jak Elżbietę, która urodziła syna w swej starości, wyprowadziła nas z ukrycia. Głęboko wierzymy, że Maryja nawiedzi Pola Lednickie i każdemu z nas objaśni historię jego życia, że pokaże młodym "to Ty jesteś Zacheuszem", tak jak zwracał się do nas podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek w swoich ostatnich słowach - mówił o. Prus.

W tym roku każdy z uczestników spotkania na Polach Lednickich otrzyma m.in. specjalne puzzle z hasłem "Idź i kochaj", nawiązujące do wczesnochrześcijańskiej symboliki oraz greckiego słowa "symbolon", oznaczającego przedmiot przełamany na pół.

Jak tłumaczył o. Prus, organizatorzy spotkania będą zachęcać do przekazania jednego z puzzli drugiej osobie - "nie tej pierwszej, która przyjdzie nam na myśl, ale tej, którą nam wskaże Duch Święty".

Koordynatorka spotkania Barbara Grocholewska powiedziała PAP, że tegoroczne spotkanie zostanie podzielone na trzy zasadnicze części.

- Pierwsza z nich poświęcona będzie Maryi; jej roli w życiu człowieka i w życiu naszego narodu, ponieważ w tym roku świętujemy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie. (...) Przez Drogę III Tysiąclecia przewieziemy też m.in. pustą ramę, która symbolizować będzie obraz Matki Bożej Częstochowskiej, "aresztowany" w czasach komunizmu. Ta pusta rama będzie też symbolizować wydobywanie z ukrycia nas, naszego narodu i naszej wiary - mówiła.

Kolejne z części będą nawiązywały m.in. do ewangelicznej postaci Zacheusza, o którym przypomniał papież Franciszek podczas homilii w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w ub. roku. Mają też zostać upamiętnieni twórcy Lednicy, czyli o. Jan Góra i papież Jan Paweł II, który podczas spotkania z poznańskim dominikaninem zainspirował go do stworzenia Lednicy.

Spotkania Młodych nad jeziorem Lednickim odbywają się od 1997 roku. Wydarzenie to rokrocznie gromadzi od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Momentem kulminacyjnym każdego spotkania jest przejście przez Bramę-Rybę, które ma w symboliczny sposób wyrazić gest wyboru Chrystusa przez młodych ludzi. Spotkania przez 20 lat zgromadziły łącznie ok. 2 mln młodych uczestników z kraju i świata.

Twórcą spotkań młodych nad jeziorem Lednickim był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Po jego śmierci opiekę duszpasterską nad Lednicą sprawują dominikanie: o. Wojciech Prus oraz o. Maciej Soszyński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy hasło i symbole tegorocznej Lednicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.