Lefebryści odrzucili możliwość pojednania z Kościołem

Lefebryści odrzucili możliwość pojednania z Kościołem
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl / youtube.com)
dici.org / kw

Powrót do jedności "nie może mieć miejsca bez poparcia Papieża, który konkretnie sprzyjałby powrotowi do Świętej Tradycji" - napisał w specjalnym komunikacie lider Bractwa św. Piusa X, bp Bernard Fellay.

Odczytanie komunikatu nastąpiło podczas spotkania głównych przełożonych wspólnoty, które miało miejsce w Ecône w Szwajcarii w dniach 25-28 czerwca. Komunikat opublikowano na stronie Agencji Informacyjnej Bractwa w trzech językach: hiszpańskich, angielskim i francuskim.

Głównym przesłaniem komunikatu było uznanie niemożliwości pojednania wspólnoty z Kościołem i papieżem: "W okresie silnego i bolesnego zamieszania obecnego w Kościele, głoszenie katolickiej doktryny wymaga rozpoznania błędów, które do niego doprowadziły. Niestety, do tego zamieszania zachęcają liczni pasterze, w tym sam papież" - napisał bp Fellay.

"Bractwo św. Piusa X stoi w obliczu trudnej konieczności, która daje mu prawo i obowiązek, by udzielać duchowej pomocy duszom zwracającym się do Bractwa i [jako wspólnota] nie szuka kanonicznego uznania, do czego ma prawo jako dzieło katolickie" - czytamy w komunikacie.

DEON.PL POLECA

Bp Fellay napisał również, że celem wspólnoty jest podążanie jedyną drogą oświetlaną przez Tradycję, a nie dążenie do obecnego współcześnie "zastąpienia kultu Boga kultem człowieka i zastąpienia Kościoła społeczeństwem".

Lider Bractwa zwrócił uwagę, że "powrót wszystkich rzeczy do Chrystusa" (Ef 1:10), który jest również pragnieniem wspólnoty, "nie może mieć miejsca bez poparcia Papieża, który konkretnie sprzyjałby powrotowi do Świętej Tradycji".

Według bpa Fellaya bractwo będzie oczekiwać tego "błogosławionego dnia", w którym Kościołem kierować będzie taki papież. W komunikacie zapewniono również, że "Bractwo św. Piusa X będzie modlić się i pokutować za papieża, by miał siłę głosić wiarę i moralność katolicką w pełni".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lefebryści odrzucili możliwość pojednania z Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.