Libański kardynał apeluje o neutralność Libanu w konflikcie Izrael-Hamas

Libański kardynał apeluje o neutralność Libanu w konflikcie Izrael-Hamas
(Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
6 miesięcy temu
KAI/PAP/dm

Liban musi strzec swojej neutralności i unikać udziału we wszelkich konfliktach między Izraelem i Hamasem - podkreślił maronicki patriarcha Bechara Boutros Raï w kazaniu podczas liturgii, którą sprawował w niedzielę w siedzibie patriarchatu w Bkerke koło Bejrutu. W poniedziałek izraelska armia poinformowała, że w kierunku Izraela wystrzelono sześć rakiet z terytorium Libanu.

- Liban musi znaleźć „pokojowe drogi” do zademonstrowania swojej solidarności z narodem palestyńskim, zachować swoją neutralność wobec zbrojnego konfliktu i unikać jakiegokolwiek udziału militarnego - podkreślił patriarcha cytowany przez watykańską agencję misyjną „Fides”.

Patriarcha zaapelował do władz Libanu o surowe kontrolowanie granicy izraelsko-libańskiej, aby w ten sposób przeszkodzić, żeby terytorium libańskie nie stało się miejscem „wystrzeliwania rakiet” na terytorium Izraela.

- Niektórzy są bezpośrednio włączeni w tę sytuację, bądź też jako grupy pomocnicze narażając Liban na groźbę wybuchu nowej wojny - stwierdził zwierzchnik Kościoła maronickiego mając na myśli szyicką partię Hezbollah.

Tłumaczył jednocześnie, że naród libański „nie ma zamiaru narażać kraju na jeszcze większe zniszczenia po tym, gdy już raz został do gruntu zniszczony”. Libańczycy już wystarczająco dużo zapłacili za ten konflikt, który wymknął się spod kontroli.

Zdaniem patriarchy Raïa istnieje tylko jedna możliwość zakończenia konfliktu arabsko-izraelskiego, którą jest faktyczne uznanie przez Izrael niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego.

Izraelskie źródła wojskowe poinformowały 13 maja, że na terytorium Izraela spadły trzy rakiety wystrzelone z Libanu. W tych dniach w pobliżu granicy izraelsko-libańskiej odbyły się liczne demonstracje propalestyńskie, podczas których demonstranci usiłowali rzucać koktajle Mołotowa na izraelskie posterunki wojskowe. Armia izraelska zareagowała gazem łzawiącym i strzałami z broni, w wyniku czego 14 maja został zabity 21-letni demonstrant libański.

KAI/PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Libański kardynał apeluje o neutralność Libanu w konflikcie Izrael-Hamas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.