Litania po góralsku. Zespół z Beskidu Żywieckiego nagrał piękną wersję modlitwy

Litania po góralsku. Zespół z Beskidu Żywieckiego nagrał piękną wersję modlitwy
Fot. YouTube/ Zespół Regionalny Magurzanie
1 tydzień temu
KAI/mł

Litania do Serca Pana Jezusa po góralsku? Takiej wersji czerwcowego nabożeństwa można posłuchać na YouTube "Magurzan" - regionalnego zespołu z Żywiecczyzny. Pomysłodawczynią jest Brygida Sordyl, góralka rodem z Pietrzykowic i etnomuzykolog. 

W zeszłym roku nagrali video z tradycyjną majówką przy kapliczce i podbili nią Internet. W tym roku członkowie Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic utrwalili w Internecie Litanię do Serca Pana Jezusa. Młodzi artyści śpiewają kolejne wezwania w czerwcowej litanii w czterech jedynych kościołach na Żywiecczyźnie dedykowanych Sercu Jezusowemu – w Soli, Pietrzykowicach, Słotwinie i Pewli Małej.
To kolejne przedsięwzięcie, jakiego podjęła się młoda śpiewaczka ludowa, skrzypaczka, altowiolistka i kierownik muzyczny „Magurzan” Brygida Sordyl. Artystka od pewnego czasu za pomocą wirtualnych, cyklicznych warsztatów przybliża wybrane, często mało znane pieśni odwołujące się do kalendarza obrzędowego i agrarnego Żywiecczyzny.

Tym razem, zachęcona popularnością zeszłorocznego nagrania tradycyjnej majówki, etnomuzykolog postanowiła zrealizować specjalne nagranie czerwcowej Litanii, aby wspólnie przeżywać wyjątkowe rozważania. Film, umieszczony na serwisie społecznościowym You Tube  zrealizowano w pomieszczeniach czterech świątyń pod wezwaniem NSPJ w Beskidzie Żywieckim.

W Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa śpiew prowadzący wykonuje Brygida Sordyl. W chórkach występują Aleksandra Dobija, Łucja Jakubiec, Magdalena Jakubiec, Sabina Słowiak, Joanna Nowak.

Najstarszą świątynią, której wystrój utrwalono na filmie jest kościół w Pietrzykowicach, podżywieckiej wsi. Pierwsza decyzja o jego budowie zapadła 27 lutego 1910 r. 10 maja 1921 roku delegacja z Pietrzykowic została przyjęta w Krakowie przez biskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehę i otrzymała zezwolenie na budowę kościoła i założenie cmentarza.

Brygida Sordyl, góralka rodem z Pietrzykowic, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie wykładowcą tej uczelni na wydziale Muzyka Tradycyjna. Jest kierownikiem muzycznym Zespołu Regionalnego „Magurzanie” oraz kierownikiem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Od 2009 roku współtworzy, gra i śpiewa w folkowej Kapeli PoPieronie. Jest instruktorem śpiewu i skrzypiec Fundacji Braci Golec.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Biskup OP
25,13 zł
35,90 zł

Duchowy przewodnik na czas kryzysu 

Szatańskie kuszenia, których doświadczył Jezus, opisane są w Biblii bardzo wyraźnie. Pierwsze miało miejsce na Pustyni Judzkiej, ostatnie na krzyżu. Obecnie Kościół wciąż poddawany jest podobnej próbie. Przychodzi ona...

Skomentuj artykuł

Litania po góralsku. Zespół z Beskidu Żywieckiego nagrał piękną wersję modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.