"Liturgię zamieniliśmy w rubrycyzm, teologię moralną w moralizatorstwo i kazuistykę, a dogmatykę w dogmatyzm"

"Liturgię zamieniliśmy w rubrycyzm, teologię moralną w moralizatorstwo i kazuistykę, a dogmatykę w dogmatyzm"
(fot. zyciezakonne.pl / PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Kasper Kaproń OFM / facebook.com

"Długa jeszcze przed nami droga, aby wyzwolić religię z tego, co jest jej karykaturą" - pisze Kasper Kaproń OFM.

Ojciec Kasper Kaproń, franciszkanin mieszkający w Boliwii, odniósł się do homilii papieża wygłoszonej za zakończenie Synodu. Franciszek zauważył:

"Wiara jest kwestią spotkania, a nie teorii. Wiara jest szukaniem Boga, a nie doktryną. Ileż razy zamiast wyzwalającego przesłania zbawienia nieśliśmy w Kościele samych siebie, nasze «recepty», nasze «etykiety»! Ileż razy ludzie odczuwają bardziej ciężar naszych instytucji, niż przyjazną obecność Jezusa! Wiara dotyka życia. Kiedy wiara koncentruje się wyłącznie na formułach doktrynalnych, grozi jej, że będzie przemawiała tylko do intelektu, nie poruszając serca. A kiedy koncentruje się tylko na działaniu, grozi jej stawanie się moralizmem i ograniczanie do wymiaru społecznego. Wiara natomiast jest życiem: to życie miłością Boga".

Czytaj też: "Pokazaliście nam świeżość młodości". Zakończenie synodu »

Zdaniem polskiego misjonarza:

"niestety, o wiele łatwiej przekazać intelektualną treść, niż ukazać żywego Boga. Łatwiej zorganizować wolontariat, niż pomóc odkryć, że każdy człowiek jest żywą ikoną Chrystusa. Na zajęciach z liturgiki studenci bardziej interesują się rubrykami i pytają o ilość okadzeń, niż o dokonującą się w sakramentach tajemnicę "cudownej wymiany" między Bóstwem, a człowieczeństwem. Na zajęciach z teologii moralnej studenci o wiele bardziej interesują się co jest grzechem, a co jeszcze nim nie jest, niż kwestią prawdziwej wolności w Bogu. Liturgię zamieniliśmy w rubrycyzm, teologię moralną w moralizatorstwo i kazuistykę, a dogmatykę w dogmatyzm. Wolontariat stał się sposobem na zdobywanie punktów na niebo w postaci dobrych uczynków lub też psychoterapią i sposobem na dobre samopoczucie. Nawet niedzielna msza święta jest zaliczeniem obowiązku, niż spotkaniem z Bogiem we wspólnocie Kościoła. Długa jeszcze przed nami droga, aby wyzwolić religię z tego, co jest jej karykaturą".

Papież Franciszek we wczorajszej homilii na zakończenie Synodu powiedział: "Wiara jest kwestią spotkania, a nie teorii....

Opublikowany przez Kasper Mariusz Kaproń Ofm Poniedziałek, 29 października 2018
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

"Liturgię zamieniliśmy w rubrycyzm, teologię moralną w moralizatorstwo i kazuistykę, a dogmatykę w dogmatyzm"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.