Lombardi o przyczynach odwołania bpa Plano

Lombardi o przyczynach odwołania bpa Plano
(fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Bp Rogelio Livieres Plano nie został odwołany za niewłaściwe podejście do skandali obyczajowych, lecz za złe zarządzenie diecezją i brak jedności z innymi biskupami - powiedział agencji CNS ks. Federico Lombardi SJ. Papież odwołał paragwajskiego biskupa w ubiegły czwartek.

Większość mediów błędnie wówczas podała, że odwołany biskup krył księdza oskarżanego o pedofilię. Watykański rzecznik temu zaprzeczył i prosił, by nie mylić sprawy bp Livieresa Plano ze sprawą abp. Wesołowskiego, w której rzeczywiście chodzi o pedofilię.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej 25 września podało, że tę "przykrą decyzję" podjęto po uważnej analizie wyników wizytacji apostolskich, przeprowadzonych tam w lipcu przez Kongregacje ds. Biskupów i ds. Duchowieństwa. Dotyczyły one zarówno samego bp. Livieresa Plano, jak i kierowanej przezeń diecezji i jej seminariów. Krok ten podyktowany został "poważnymi racjami duszpasterskimi" i ma na celu jedność tak w samej wspólnocie diecezjalnej, jak i w całym episkopacie Paragwaju.

"Ojciec Święty prosi duchowieństwo i cały Lud Boży diecezji Ciudad del Este o przyjęcie rozporządzeń Stolicy Apostolskiej" w duchu posłuszeństwa i z wiarą - czytamy w watykańskim komunikacie. Franciszek zachęca też cały Kościół Paragwaju do pojednania i przezwyciężenia niezgody.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lombardi o przyczynach odwołania bpa Plano
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.