Londyn: po raz pierwszy król błogosławiony przez biskupa katolickiego

Londyn: po raz pierwszy król błogosławiony przez biskupa katolickiego
fot. PAP/EPA/Andy Rain
KAI

Po raz pierwszy od ponad 400 lat katolicki arcybiskup, kard. Vincent Nichols, wziął udział w koronacji króla Anglii. Udzielił także nowemu monarsze błogosławieństwa.

W uroczystości wziął udział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, reprezentując papieża Franciszka wraz z nowo mianowanym nuncjuszem apostolskim w Wielkiej Brytanii, arcybiskupem Miguelem Maury Buendía. W koronacji wziął udział również katolicki arcybiskup Cardiff, Mark O'Toole, oraz biskup Hugh Gilbert z Aberdeen w Szkocji oraz arcybiskup Armagh i prymas całej Irlandii, Eamon Martin.

DEON.PL POLECA
Jak przypomniano, 70 lat temu żaden katolik nie miałby prawa wejść do kościoła protestanckiego, a tym bardziej uczestniczyć w nabożeństwie koronacyjnym. Ten znaczący krok jest zdaniem kardynała Vincenta Nicholsa owocem relacji ekumenicznych, a jednocześnie poszanowaniem historii Wielkiej Brytanii. Przez wiele wieków przed reformacją, koronacja monarchy była ceremonią katolicką. Nadal zawierała ona elementy, które byłyby znane większości katolików, ponieważ występują one w liturgii i celebracji sakramentów.

Arcybiskup Westminsteru zaznaczył, że obecność innych przywódców chrześcijańskich i różnych wspólnot wyznaniowych stanowiła wyraz zaangażowania króla w utrzymanie stylu życia Wielkiej Brytanii, z otwartością na wszystkie wyznania, pozwalając na swobodne wyrażanie wiary w połączeniu z chrześcijańskimi korzeniami narodu. Arcybiskup Westminsteru w ramach uroczystości modlił się o błogosławieństwo dla króla Karola III.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Londyn: po raz pierwszy król błogosławiony przez biskupa katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.