"L'OR" o Europejskim Kongresie Katechetycznym

KAI / im

W dniach od 7 do 10 maja będzie obradował w Rzymie XII Europejski Kongres Katechetyczny. Hasłem spotkania zorganizowanego z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) jest: "Inicjacja chrześcijańska w perspektywie nowej ewangelizacji".

W związku z kongresem "L'Osservatore Romano" w swym wydaniu noszącym datę 6 maja publikuje refleksję na ten temat arcybiskupa Montpellier, sekretarza specjalnego synodu biskupów poświęconego nowej ewangelizacji, abp Pierre-Marie Carré. Jest on dostępny na portalu internetowym dziennika watykańskiego: www.osservatoreromano.va

  • W każdej epoce, a zwłaszcza w okresach głębokiej odnowy Kościół powracał do źródeł, by odpowiedzieć na pojawiające się nowe pytania. Katecheza w najrozmaitszych formach upowszechniała nową świadomość Kościoła, jaką zyskiwał on co do swojego życia i swojej misji.
  • Działalność katechetyczna wymaga zaangażowania duszpasterskiego, aby wspólnoty chrześcijańskie mogły naprawdę rodzić do wiary nowe dzieci Boże.
  • Katecheza jest ściśle związana z "całym sprawowaniem liturgii i sakramentów, gdyż właśnie w sakramentach, a zwłaszcza w Eucharystii, Jezus Chrystus najpełniej działa w celu przemiany człowieka" (KKK, n. 1074).
  • Katecheza jest istotnym elementem procesu ewangelizacji. Dyrektorium ogólne o katechizacji rozwija ten temat, począwszy od n. 63, mówiąc kolejno o katechezie inicjacyjnej, o stałym wychowywaniu w wierze, nie pomijając szczególnych zadań szkoły katolickiej i rodziny. Nie brak zatem punktów odniesienia, by śmiało angażować się w rozwój nowej ewangelizacji.

Kongres poświęci szczególną uwagę dzieciom i młodzieży, w wieku od 7 do 16 lat, ukazując wyraźnie, na czym polega prawdziwa pedagogia inicjacji, ważna w każdym wieku, co do postaw wymaganych od katechistów, co do treści i niezbędnych etapów aż po mistagogię, często jeszcze zbyt mało praktykowaną. Wymiana opinii na temat praktyki inicjacji chrześcijańskiej, badania nad Eucharystią i nad bierzmowaniem w ramach sakramentów inicjacji oraz propozycje duszpasterskie, jakie należy przedstawiać młodzieży, będą przedmiotem refleksji i okażą się przydatne dla najbliższego synodu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"L'OR" o Europejskim Kongresie Katechetycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.