"L'OR" o Porozumieniach Sierpniowych

KAI / psd

Dłuższe omówienie włoskiego przekładu “Kazań patriotycznych” księdza Jerzego Popiełuszki stało się dla “L’Osservatore Romano” okazją, by nawiązać do 30. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich i przypomnieć ich znaczenie.

W artykule na ten temat Andrea Possieri stwierdza, że “chociaż część porozumień pozostała wyłącznie na papierze, usankcjonowały one uznanie organizacji niezależnej od władzy politycznej, stanowiły epokowy przełom, nie mający precedensu w reżimie komunistycznym”. „Po raz pierwszy w tak zwanych demoludach otworzyła się szpara wolności, która miała mieć o wiele bardziej doniosłe reperkusje aniżeli rewolty, stłumione przez czołgi Armii Czerwonej w latach 1956 i 1968” - pisze recenzent watykańskiego dziennika.

DEON.PL POLECA
Podkreśla następnie, że „narodziny niezależnego i samorządnego związku zawodowego, kierowanego przez elektryka Lecha Wałęsę, były zjawiskiem polityczno-kulturowym znacznie rozleglejszym i głębszym od tradycyjnej dynamiki życia w fabryce… Solidarność zdołała bowiem powiązać wyzbytą przemocy walkę o prawa obywatelskie z symbolami tożsamości narodowej i religijnej”. Więź tę - „między narodem polskim a chrześcijaństwem” - nieustannie przywoływał w swoich homiliach ksiądz Popiełuszko, dodał autor.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"L'OR" o Porozumieniach Sierpniowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.