Łotwa: trwają Kapusvētki, czyli wakacyjna modlitwa za zmarłych

Łotwa: trwają Kapusvētki, czyli wakacyjna modlitwa za zmarłych
(fot. cimermane / shutterstock)
vaticannews.va / pch

Okres wakacyjny to na Łotwie nie tylko czas wypoczynku, ale również modlitwy za zmarłych. To stara tradycja sięgająca czasów przedchrześcijańskich.

Tzw. Kapusvētki, czyli w dosłownym tłumaczeniu “święto grobów" odbywa się przeważnie w okresie lipca i sierpnia, a więc niezależnie od uroczystości Wszystkich Świętych czy Dnia Zadusznego. W tym czasie w konkretny dzień dana wspólnota parafialna - luterańska bądź katolicka - zbiera się w kościele czy na cmentarzu na specjalnym nabożeństwie w intencji zmarłych.

DEON.PL POLECA
Tradycja ta wywodzi się z pogańskiego kultu przodków, w ramach którego dawni mieszkańcy ziem dzisiejszej Łotwy urządzali rodzaj "poczęstunku dla dusz" w miejscach ich pochówku.

DEON.PL POLECA

Zwyczaj ten funkcjonował nieformalnie również po przyjęciu chrześcijaństwa. Nowy wymiar i popularność "święto grobów" zyskało po krwawym stłumieniu przez carskie władze rewolucji 1905 r. Wówczas to luterański pastor, literat i działacz polityczny Andriev Niedra, zaczął gromadzić na cmentarzach wiernych, którym przypominał chrześcijańską naukę o rzeczach ostatecznych.

Inicjatywę tę z czasem przyjął też Kościół katolicki na Łotwie, odprawiając w kościołach i na cmentarzach Msze w intencji zmarłych. Jest to również okazja do porządkowania grobów osób bliskich oraz do rodzinnych spotkań i wspomnień.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łotwa: trwają Kapusvētki, czyli wakacyjna modlitwa za zmarłych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.