Łowickie seminarium zamyka się po 29 latach. Właśnie odbyło się ostatnie wydarzenie w jego murach

Łowickie seminarium zamyka się po 29 latach. Właśnie odbyło się ostatnie wydarzenie w jego murach
Ilustracja: DEON.pl Fot. wsdlowicz.pl / lowicz24.eu
diecezja.lowicz.pl / lowicz24.eu / mł

Łowickie seminarium powstało w 1994 roku. Wtedy formowało się w nim 88 kleryków. Dziś zostało ich siedmiu, a na ostatniej mszy na zakończenie roku alumni, wykładowcy i łowicki ordynariusz dziękowali za 29 lat istnienia seminarium. 

Po wakacjach seminarzyści będą kontynuować formację w Warszawie; jeden z nich już zresztą w warszawskiej formacji uczestniczył podczas roku propedeutycznego. Mszy przewodniczył bp Andrzej Dziuba, który wcześniej podjął trudną decyzję o zamknięciu diecezjalnego seminarium.

Klerycy są przenoszeni, by mieć najlepsze środowisko rozwoju

"To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunku do rozwoju i formacji" wyjaśniał w napisanym wtedy liście pasterskim. 

- Chcemy w tej Mszy świętej dziękować za czas istnienia naszego seminarium w Łowiczu. Dziękować za ludzi, którzy tworzyli to dzieło, dla niego się poświęcali. Polecamy wszystkie powołania i dzieło powołań naszej diecezji, aby nigdy nie zabrakło kapłanów w naszej wspólnocie – mówił ks. Piotr Kaczmarek, rektor WSD w Łowiczu.

DEON.PL POLECA

Seminarium zamyka się po 29 latach

7 alumnów będzie kontynuować formację w Akademii Katolickiej w Warszawie. To duża zmiana na mapie diecezji, jednak w skali Polski nie jest wyjątkiem. W podobnej sytuacji jak łowickie seminarium znalazły się także inne ośrodki. W Poznaniu także formują się alumni z czterech diecezji: poznańskiej, bydgoskiej, kaliskiej i gnieźnieńskiej, a we Wrocławiu do przyszłych księży tej diecezji dołączyli powołani z Legnicy i Świdnicy.

Kolejny rok także może przynieść zmiany w innych diecezjach, gdyż powołanych jest coraz mniej i coraz trudniej zapewnić tak małym grupom dobre warunki formacyjne i bytowe w dostosowanych do o wiele większych roczników budynkach wyższych seminariów duchownych.

Źródło: diecezja.lowicz.pl / lowicz24.eu / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Łowickie seminarium zamyka się po 29 latach. Właśnie odbyło się ostatnie wydarzenie w jego murach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.