Lubin: Górnicy miedzi uczcili św. Barbarę

Lubin: Górnicy miedzi uczcili św. Barbarę
Św. Barbara (+ ok. 305 r.) Reprodukcja obrazu z ołtarza głównego w kościele św. Barbary w Krakowie (fot. P. Krzan)
KAI / slo

W Lubinie na Dolnym Śląsku, w mieście, w którym znajduje się siedziba Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM) Polska Miedź S.A., w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe, górnicy i pracownicy zakładów miedzi, uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św. w święto św. Barbary – swojej Patronki.

Dorocznej uroczystości, tym razem przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, a homilię wygłosił biskup legnicki Stefan Cichy. Obecność biskupów z sąsiadujących z sobą diecezji, wynika z faktu, że kopalnie i inne zakłady należące do Kombinatu, leżą w granicach diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

W homilii, bp Stefan Cichy przypomniał że patronalne święto górników – św. Barbary, to dzień, w którym górnicy gromadzą się ze swymi rodzinami na modlitwie. - Polski górnik zawsze był związany z Kościołem – w odróżnieniu może od górników w innych krajach. Nawet w czasach PRL-u, kiedy nie mogli oficjalnie przyjść z delegacjami, sztandarami do kościoła, to i tak przychodzili indywidualnie i modlili się szczególnie w dniu swej Patronki - zauważył.

Biskup legnicki nawiązał także do hasła obecnego roku duszpasterskiego, które brzmi: „W Komunii z Bogiem”. Przypomniał, że św. Barbara jest przedstawiana z hostią w ręku, bo żyła Komunią św., a kiedy była uwięziona, według legendy, Komunię miał przynieść jej sam anioł.

DEON.PL POLECA

- Życzę wam, byście tym hasłem żyli cały rok. Niech wam św. Barbara o tym przypomina, o potrzebie Komunii św. Trzymany przez nią w ręku miecz, niech przypomina o potrzebie życia Słowem Bożym, o którym św. Paweł przypomina że jest ono jak miecz obosieczny; a rozmodlona postać świętej, niech wam przypomina o potrzebie modlitwy w waszych rodzinach – życzył biskup legnicki.

Podczas Mszy św., został też poświęcony nowy sztandar jednego z zakładów Kombinatu. Natomiast przedstawiciele KGHM, podczas uroczystości, wręczyli figurki św. Barbary biskupom, kanclerzowi kurii i proboszczowi parafii, która co roku gości ich w dniu patronalnego święta.

We Mszy św. uczestniczyli ze swymi rodzinami przedstawiciele Zarządu Kombinatu, Dyrekcji Kopalń i zakładów związanych z przetwórstwem miedzi, a przede wszystkim górnicy. W koncelebrze natomiast uczestniczyli przedstawiciele kurii legnickiej, seminarium, Caritas diecezjalnej oraz proboszczowie okolicznych miejscowości, w których znajdują się kopalnie i w których mieszkają górnicy. Uroczystą oprawę liturgii stanowiła jak co roku górnicza orkiestra i górniczy męski chór.

Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi Polska Miedź S.A. powstał w 1961 r. Obecnie zatrudnia ok. 18 tys. pracowników i 10 tys. w spółkach powstałych wokół Kombinatu i jest największym zakładem i pracodawcą w rejonie.

W innych częściach diecezji, również swoje święto obchodzą dziś skalnicy, a więc ci wszyscy, którzy pracują w zakładach pozyskujących kamień i jego pochodne, jak również wydobywający minerały.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lubin: Górnicy miedzi uczcili św. Barbarę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.