Lublin: rozpoczęło się "Wolontariackie tournée"

Lublin: rozpoczęło się "Wolontariackie tournée"
Brama Krakowska w Lublinie (fot. Szater / wikipedia.pl)
KAI / wm

Promocja idei wolontariatu i zachęta do angażowania się w swoich lokalnych społecznościach - to cele akcji, która rozpoczęła się 8 października w Lublinie i Kraśniku. Przez osiem kolejnych sobót ekipa Centrum Wolontariatu w Lublinie w ramach "Wolontariackiego tournée" będzie podróżować specjalnym autobusem i odwiedzać różne miejscowości regionu. W pierwszą trasę, do Kraśnika, autobus wyruszył sprzed lubelskiego ratusza.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu.

- Przez najbliższe dwa miesiące chcemy odwiedzić osiem miejscowości i dotrzeć do ok. tysiąca osób. Chcemy przygotować wolontariuszy do pracy w ich miejscowościach, ale przede wszystkim pokazać różne oblicza wolontariatu i to, że ludzie potrafią wykrzesać z siebie energię i zmobilizować swój potencjał - mówi Jacek Wnuk, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie. Zauważa, że - jak wynika z badań - w minionym roku w działalność określaną wolontariatem zaangażowało się tylko 16 proc. Polaków. - Ale wiele osób mówiło w ankietach, że nie angażuje się w wolontariat tylko dlatego, że nie wie, w jaki sposób to zrobić, gdzie się udać - mówi.

Dlatego od 8 października do 26 listopada w kolejne soboty "autobus wolontariatu" z ekipą wolontariuszy odwiedzać będzie miejscowości regionu lubelskiego, by promować ideę bezinteresownych i nieodpłatnych działań na rzecz drugiego człowieka. W centralnych punktach miast będą odbywać się szkolenia dla wolontariuszy, animacje uliczne, będzie działał także punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych wolontariatem. Wszystko to przy współudziale lokalnej społeczności wolontariuszy. Pierwsze miejsce to Kraśnik, gdzie z lublinianami spotka się grupa związana z miejscowym Centrum Wolontariatu.

- Chodzi o to, by pokazać potencjał miejsca, a nie tylko działania z zewnątrz, choć jednocześnie będziemy dzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem - mówi Jolanta Woźniak, zaangażowana w akcję. Centrum Wolontariatu w Lublinie przez ponad 10 lat swej działalności pracowało na rzecz m.in. bezdomnych, uchodźców czy dzieci z zaniedbanych dzielnic.

Woźniak dodaje, że 10 lat po opublikowaniu listu bł. Jana Pawła II do wolontariuszy, organizacja chce przypomnieć papieskie słowa o tym, że wolontariat jest, zwłaszcza dla młodych, szkołą życia, która uczy otwartości i wrażliwości.

Ten aspekt wolontariatu podkreślał prezydent miasta Krzysztof Żuk, który spotkał się z wolontariuszami przed wyruszeniem w drogę i który wspiera akcję. - Cieszę się, że jest tak dużo młodych ludzi zaangażowanych w wolontariat, wykazujących tę wrażliwość, bo z nich będą dobrzy obywatele Rzeczypospolitej w przyszłości, to jest bardzo potrzebna edukacja - stwierdził.

Zapewnił, że miasto wspiera i jest gotowe wspierać, także finansowo, wolontariat i organizacje pozarządowe, korzystające z pomocy wolontariuszy. - Włączamy i będziemy włączali wolontariuszy w szeroko rozumianą politykę społeczną, ale to nie jest jedyny obszar dla ich aktywności, co pokazało przygotowanie aplikacji o Europejską Stolicę Kultury - zauważył. Dodał, że jest przekonany co do potrzeby dzielenia się zadaniami oraz środkami finansowymi do ich realizacji.

Mówiąc o znaczeniu wolontariatu w zarządzaniu miastem zauważył, że wspomaga on skuteczną politykę społeczną i edukacyjną. - To działanie jest zdecydowanie szybsze i skuteczniejsze - mówił. - Potrzebujemy tylko sygnału, że gdzieś się coś źle dzieje, i jesteśmy w stanie, wykorzystując wolontariuszy, jednostki organizacyjne i jednostki socjalne, natychmiast działać. Chodzi o solidarność międzyludzką, by nie pozostawiać nikogo na boku, bo organizacja tej pomocy dzisiaj jest na tyle sprawna w Lublinie, że jesteśmy w stanie szybko pomóc - dodał.

W ramach "Wolontariackiego tournée" autobus odwiedzi m.in. Kraśnik, Krasnystaw, Ryki, Łęczną, Lubartów i Świdnik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lublin: rozpoczęło się "Wolontariackie tournée"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.