Maciej Biskup OP: Kościół w Polsce dał się wepchnąć na własne życzenie w grę polityków

Maciej Biskup OP: Kościół w Polsce dał się wepchnąć na własne życzenie w grę polityków
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
1 miesiąc temu
Facebook.com / sz

"To już nie pojedyncze osoby przed kościołami, jak dawniej. To szeroka fala "wku...onych" na Kościół ludzi (...) Grono biskupów, księży i świeckich w swej naiwności triumfują i ślą politykom laurki za wykładnię TK. Ale dzisiejsze "wku... nie" na Kościół wieszczy jego wypchnięcie ze społecznej przestrzeni na dekady" - pisze dominikanin.

 

Na swoim profilu facebookowym Maciej Biskup OP odniósł się do fali protestów, jakie po orzeczeniu Trybunału Konsytucyjnego ws. aborcji weszły również do kościołów. Dominikanin napisał:
"Wyp...dalać" przez dwa dni było skierowane głównie do polityków. Dziś zostało skierowane głównie w stronę Kościoła w Polsce.
To już nie pojedyncze osoby przed kościołami, jak dawniej. To szeroka fala "wku...onych" na Kościół ludzi, zwłaszcza młodych. Ich już nic nie łączy z Kościołem. Przed chwilą rozmawialiśmy o tym w gronie braci naszego łódzkiego klasztoru. Takich rozmów myślę jest więcej, zwłaszcza wśród świeckich katolików, świadomych tego, co się dzieje na naszych oczach. Hierarchiczny Kościół w Polsce dał się wepchnąć na własne życzenie w grę polityków , stał się w odbiorze społecznym jej aktywnym uczestnikiem. Więcej, stał się tym uczestnikiem ze świadomego wyboru... raczej nie z powodu ewangelii ale z jakich płonnych nadziei na doraźne apanaże. Grono biskupów, księży i świeckich w swej naiwności triumfują i ślą politykom laurki za wykładnię TK. Ale dzisiejsze "wku... nie" na Kościół wieszczy jego wypchnięcie ze społecznej przestrzeni na dekady.
Ale to może szansa dla samej ewangelii i chrześcijaństwa, które na nowo na niej wyrośnie? "Wciąż nie uświadamiamy sobie w pełni niesamowitej szansy naszych czasów, kiedy chrześcijaństwo znika z naszej kultury jako oczywista rama, jako „religia”, czyli sprawa tradycji, autorytetu, zbiorowości, jako wyprzedany majątek. Przez wiele stuleci, kiedy chrześcijaństwo w taki sposób było obecne w społeczeństwie europejskim, przynosiło to wprawdzie pożytki kulturalne i społeczne, jednak miliony chrześcijan zostały wyraźnie zubożone o to, co jest w chrześcijaństwie najważniejsze, czyli o doświadczenie nawrócenia, „metanoia”... Być może, chrześcijanie, zamiast obsesyjnie szukać zamaskowanych agentów ciemnych sił pragnących w wyrafinowany sposób obalić „naszą religię”, powinni sami strać się o to, aby tu i ówdzie zużyte już formy religii zostały w naszej kulturze naruszone „wywrotową mocą Ewangelii (Tomas Halik, Dotknij ran)".

"Wyp...dalać" przez dwa dni było skierowane głównie do polityków. Dziś zostało skierowane głównie w stronę Kościoła w...

Opublikowany przez Macieja Biskup Niedziela, 25 października 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün, Tomáš Halík
18,39 zł
30,65 zł

Jeśli ktoś zaczyna wierzyć, nie oznacza to, że wspiera się na filarach pewników, lecz że wchodzi w chmurę tajemnicy i podejmuje wyzwanie: zanurz się jeszcze głębiej!

W tej zaskakująco osobistej książce dwaj wybitni pisarze chrześcijańscy opowiadają...

Skomentuj artykuł

Maciej Biskup OP: Kościół w Polsce dał się wepchnąć na własne życzenie w grę polityków
Komentarze (21)
MK
maria K
28 października 2020, 16:22
Przykazanie 5 NIE ZABIJAJ i tyle ,kościół jest od tego by głosić nie ustanie NIE ZABIJAJ ,a polityka nie ma nic wspólnego z tym przykazaniem .
ŁH
Łukasz Hankus
27 października 2020, 21:02
Dał się wepchnąć? Serio? Nie, proszę Pana. Kościół parł do tego aktywnie, ręka w rękę z barbarzyńcami podpalającymi dziś kraj.
Anna Żebrowska
27 października 2020, 11:32
To zdjęcie jest straszne, bo pokazuję, dokąd zapędził się Kościół w Polsce. Wychodzi do ludzi nie z Dobrą Nowiną, ale z uzbrojonymi po zęby funkcjonariuszami. W ten sposób pokazuje swą prawdziwą, odrażającą twarz. I jak się tu dziwić tym młodym, wk***ym ludziom, że mają dość. Dość hipokryzji,chciwości, pazerności, tchórzostwa, rozpasania, "obrony życia", która za nic ma człowieka. Młodzi zawsze byli wrażliwi na fałsz i obłudę i teraz chcą to wykrzyczeć. I mają prawo to wykrzyczeć!
JN
~Jan Nowak
27 października 2020, 14:37
Czy pani czyta, co pisze? Mimo pani ułomności intelektualnej ktoś pani darował życie, więc pani żyje. Gzie tu pani widzi funkcjonariuszy? Modlitwa ludzi w kościele zostaje zagłuszona przez dzicz, bluzgającą i przeklinająca. Ale winny jest, a jakże, Kościół... Odrażający, bo konsekwentnie broni piątego przykazania Dekalogu. A powinien klaskać. Tysiące domów opieki, hospicjów, okien życia to nic? "Za nic ma człowieka".. Jaka pani jest biedna i ślepa. Ja też mam dość takich osób jak pani... Zatem proszę "wy...ć" z tego "odrażającego" Kościoła. Inni chętnie panią przyjmą.
Anna Żebrowska
28 października 2020, 08:39
Dziękuję za "chrześcijańskie" napomnienie. Rzeczywiście, chyba już najwyższy czas na apostazję. Pańska wypowiedź to tylko potwierdza. A swoją drogą - katolickie domy opieki są najdroższe, biedni lądują w państwowych. Biznes jak każdy inny, a nie żadna "ochrona życia".
DWIE WIŚNIE
DWIE WIŚNIE
26 października 2020, 19:14
....sprostowanie , miałam na myśli XXI wiek,wkradła się literówka...
DWIE WIŚNIE
DWIE WIŚNIE
26 października 2020, 19:12
Hej ojcze Biskupie, mam dla ciebie przesłanie . Jeśli "ta dzicz" HUNOWIE XIX wieku zniszczą cywilizację życia /chrześcijańską to was też nie będzie . Ale myślę , że te liberalne wypowiedzi, podszyte nauką marksistowską mają swój cel....
BJ
~B J
26 października 2020, 17:51
Czyli, aby uniknąć ludzi pod kościołami mamy isc za ,,tłumem " i układać się, jak chcą inni? Jezusowa Ewangelia nigdy nie była wygodna. Zarówno dla Jemu współczesnych, jak i przez wieki. Popłynąć z tłumem, oznacza śmierć. Kwestia aborcji, czy w ogóle decydowania o życiu ludzkim jest nie tylko kwestia religii, ale przede wszystkim świadczy o naszym człowieczeństwie. Jednak patrząc na to, co się obecnie dzieje aż brakuje słów, by to opisać...
KK
Kasia Kosecka
26 października 2020, 17:32
Tak , ja jestem wściekła. Opiekuję się ciężko niepełnosprawnym synem . Mój mąż zasuwa , zeby opłacić wszystkie terapie i leki ( kilka tys / miesiąc) , a nasz rzad 2 lata temu nawet rozmawiać z nami nie chciał. To nie zadna łaska , to są nasze pieniądze. Wyrok TK dotyczący śwuadczeń dla opiekunów ON jest od 6 lat przyjęty i jasno brzmi , że mamy otrzymywać.średnią krajową pensję za naszą ciężką fizyczną pracę . I co ? Nie otrzymujemy nawet połowy ten kwoty. Ja mam dość. Dość tych rządów. Aha i jestem przeciwna.aborcji.
KP
~katolik pomniejszego płazu
26 października 2020, 16:18
tak tak, ciemni chrześcijanie żyli sobie tysiąc pięćset lat aż przyszli lewacy dając szansę na podźwignięcie na wyższy poziom duchowości. a hierarchowie powinni pewnie płakać, że tzw. święty kompromis został naruszony
JK
~Jan Kowalski
26 października 2020, 14:02
Nie tyle "Kościół dał się wepchnąć..." co "Kościół dobrowolnie sam się wmanewrował w grę polityków". Abp Gądecki powinien jak najszybciej zrezygnować z funkcji bo zwyczajnie się nie nadaje.
AS
~Antoni Szwed
26 października 2020, 13:21
Macieju Biskupie! Kościół, który przyjmie światowe "nauczanie" na temat aborcji, nie będzie nikomu potrzebny. Stanie się towarzystwem wzajemnej adoracji czyli jeszcze jednym świeckim ugrupowaniem, które nie będzie miało żadnego znaczenia. Grupki agresywnych chuliganów, które dewastują kościoły, miotając wulgarne przekleństwa, wypowiadają nam wojnę, w której trzeba się bronić, a nie udawać, że jest tu jakieś pole do porozumienia. Wczoraj w Szczecinku rozwydrzone dziewoje wyzwały księdza od najgorszych (nie da powtórzyć tych słów). Miał łzy w oczach, niemal płakał. Został zaatakowany tak, jakby to on którejś z tych agresorek wyrządził jakąkolwiek krzywdę. Co miał zrobić? Próbował rozmawiać, ale został wulgarnie zakrzyczany. Proszę sobie obejrzeć filmy z wczorajszych burd i nie udawać, że tu chodzi o coś innego niż brutalny dyktat wrzeszczących hord ulicznych.
WR
Wow Ras
26 października 2020, 15:49
@Antoni: zadaniem instytucji KK i Kościoła jest zmiana myślenia wśród wiernych nt aborcji, pokazanie, że ochrona życia to nie tylko przepis zakazujący. Jak widać to się instytucji KK nie udaje, więc najlepiej się ogrzać przy "sukcesie" wyroku TK. Tak samo jak czas orzecznictwa TK jest niestosowny, tak samo jak niestosowny jest triumfalizm instytucji KK w tym czasie, tak samo niestosowne jest zachowanie bandziorów. Tylko jedne niestosowności przemilczamy, a inne chcemy piętnować ... Czysta manipulacja, jak w TVP...
J2
Jerzy 2
26 października 2020, 16:01
@Antoni. A pan dalej nic nie rozumie mimo, że wielu światlejszych katolików a nawet duchownych napisało w czym jest problem. Pan dalej swoje że jakaś "wojna". Tak wojna. Na własne życzenie. Nikomu siłą nie narzucisz chrześcijaństwa, to już nie Średniowiecze choć niektórzy mentalnie cały czas tam siedzą... Najgorsze w tym wszystkim, że jak tylko PiS choć raz straci władzę (a już przecież raz stracił) to już nie będzie powrotu do "kompromisu" tylko lewica zrobi totalną wolną Amerykankę w tej dziedzinie i ci politycy oraz ludzie tak myślący jak pan będą tego współwinni. Trzeba myśleć !
KK
Kasia Kosecka
26 października 2020, 17:38
Ja, przeciwniczka aborcji i mama 3 dzieci , w tym 2 niepełnospr. , jeden z ciężką epi mówię panu , że właśnie zaostrzenie dotychczasowej ustawy przyniesie taki skutek , że rząd ustąpi pod naciskami ( jakie są widoczne już ). I rząd przez obecne zaostrzenie prawa aborcyjnego spowoduje szybką liberalizację tej ustawy. Niestety
KK
Kasia Kosecka
26 października 2020, 17:44
Ja , mama 3 dzieci , 2 niepełnospr. w tym 1 z cięzką epi i przeciwniczka aborcji mówię panu , że rząď zaostrzajac tę ustawę spowoduje taką reakcję proaborcjonistów , że będzie szybko ją zmieniał i liberalizacja aborcji jest kwestią krótkiego czasu. Niestety.
J2
Jerzy 2
26 października 2020, 19:39
@Antoni. Obejrzałem to nagranie ze Szczecinka w necie. Ze strony tego księdza to zachowanie to skrajna nieodpowiedzialność. Powtarzają mu wciąż wulgarnie że nie mają z nim ochoty dyskutować a ten dalej stoi i się narzuca i swoje mądrości im zapodaje. Jawnie prowokuje. Całe szczęście że tam nie doszło do rękoczynów.
MM
~Małgorzata Murawska
26 października 2020, 20:51
Trzeba było mniej kochać władze i pieniądze i seks. Pycha kroczy przed upadkiem. Kler rwał się do roli ,, szarej eminencji" , upokarzal wiernych kolejnymi pieczatkami, zaświadczenia , wymaganiami. Dyktował i nakazywał z ambon na kogo wolno im głosować. To są skutki
KS
Konrad Schneider
27 października 2020, 13:07
@Antoni Szwed: Nawet kuria szczecinska sie od tego ksiedza oddciela i powiedziala, ze reprentuje on tylko wlasne poglady. Czyli szkoda kopii kruszyc... Po co on rzucal ten pektoral na ziemie? Bog jeden wie...
AS
~Antoni Szwed
27 października 2020, 17:33
Życzyłbym ci poziomu dyskusji na paryskiej Sorbonie w XIII wieku, w czasach Tomasza z Akwinu. Życzyłbym ci, byś poznał wielkość średniowiecza i przestał wycierać sobie ust gazetowymi sloganami brukowego sortu. Spróbuj się oderwać od tych oświeceniowych hasełek różnych francuskich gawędziarzy typu d'Alembert (świetny matematyk, marny filozof), którzy coś bredzili o "mrokach średniowiecza". Naprawdę warto.
J2
Jerzy 2
28 października 2020, 13:42
@Antoni. A ja życzę ci z głębi serca abyś jednak poczytał coś na temat Średniowiecza zanim zaczniesz pisać głupoty i zanim dalej będziesz jątrzył i próbował Kościół rozbić i zniszczyć ! Przykład "miłosierdzia" jakie okazywał nasz Kościół wobec innych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Edykt_z_Alhambry Można też poczytać o rzeziach mennonitów w Holandii i przyczynach przeprowadzki wielu z nich na Żuławy. I wiele, wiele innych jeszcze bardziej brutalnych wydarzeń. To jest ta twoja "wielkość Średniowiecza" !

Skomentuj artykuł

Maciej Biskup OP: Kościół w Polsce dał się wepchnąć na własne życzenie w grę polityków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.