Maciej Biskup OP: nie traktujmy Eucharystii zabobonnie

Maciej Biskup OP: nie traktujmy Eucharystii zabobonnie
Fot. Maskacjusz TV / YouTube
Maciej Biskup OP / Facebook

"Chrystus może wejść w Komunię z człowiekiem poza sakramentami (…). Nie wystawiajmy wiernych na kolejne sytuacje niosące zagrożenie religijnej nerwicy" – uważa dominikanin.

Zakonnik napisał na Facebooku, dlaczego nie warto ulegać "pełnej histerii narracji" związanej z epidemią koronawirusa.

Oto treść jego wpisu:

"Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami" - uczy KKK 1257. Analogicznie, dotyczy to także sakramentu Eucharystii. Chrystus może wejść w Komunię z człowiekiem poza sakramentami. Tym bardziej i w sposób pewny dzieje się tak w relacji z osobą wierzącą i posiadającą głębokie pragnienie przyjęcia Eucharystii. Nie podoba mi się więc cała ta nieteologiczna i pełna histerii narracja, że ograniczając na pewien czas udział w sprawowaniu i przyjmowaniu Eucharystii, Kościół pozbawi wiernych Komunii. Nie traktujmy Eucharystii zabobonnie. O przyjmowaniu Komunii na rękę nie wspomnę (św. Cyryl Jerozolimski, IV w.: "Podstaw dłoń lewą pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz: „Amen”.)

Wydaje mi się, że konieczny jest co najmniej taki komunikat ze strony episkopatu, w którym zostaje bardzo jasno powiedziane, że brak uczestnictwa w niedzielnej eucharystii, z powodu zagrożenia koronowirusem, nie skutkuje zaciągnięciem grzechu. Szczególnie powinny to usłyszeć osoby starsze i schorowane. Nie wystawiajmy wiernych na kolejne sytuacje niosące zagrożenie religijnej nerwicy. Osób z nerwicą religijną, których spotykam w konfesjonale, z których wielu podejmuje terapię, jest wystarczająco wielu.

 

"Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami" - uczy KKK 1257....

Opublikowany przez Macieja Biskup Środa, 11 marca 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Po Maryi, będącej czystym odblaskiem światła Chrystusa, Chrystusową prawdę przekazują nam apostołowie słowem i własnym świadectwem. Ich misja nie jest jednak odosobniona, ale wpisana w tajemnicę komunii obejmującej cały Lud Boży i urzeczywistniającej się stopniowo,...

Skomentuj artykuł

Maciej Biskup OP: nie traktujmy Eucharystii zabobonnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.