Madryt: ikona męczenników XX wieku

Madryt: ikona męczenników XX wieku
(fot. Pimlico Badger / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

W Madrycie uroczyście zainaugurowano ołtarz z obrazem świętych męczenników, którzy zginęli za wiarę w tym mieście. W uroczystości wzięli udział tamtejszy arcybiskup Carlos Osoro i nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Renzo Fratini, jak też liczni zakonnicy.

Obraz ma charakter ikony bizantyjskiej. Zarząd madryckiej katedry Almudena przypomina, że chodzi o męczenników, którzy podczas wojny domowej zginęli w stolicy za wiarę. W górnej części obrazu znajdują się męczennicy Kościoła powszechnego XX w., m.in. Maksymilian Kolbe, Edyta Stein czy też rosyjski patriarcha Tichon. W dolnej części ikony są przedstawiciele 402 męczenników madryckich. Większość z nich - 390 - to osoby zakonne.

Najmłodszy męczennik miał zaledwie 16 lat. Podczas uroczystości zaprezentowano też przewodnik "Memoriae martyrum", w którym można znaleźć informację na temat wszystkich męczenników, okoliczności ich śmierci, a także kościołów, w których są ich relikwie.

Abp Osoro przypomniał rolę męczenników w historii Kościoła oraz słowa Jana Pawła II, który wielokrotnie mówił o męczennikach XX wieku. Kościół trzeciego tysiąclecia opiera się na ich świadectwie. Zachęcił także do modlitwy za tych, którzy giną za wiarę, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Madryt: ikona męczenników XX wieku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.