Madryt: otwarcie kaplicy św. Jana Pawła II w katedrze Almudena

Madryt: otwarcie kaplicy św. Jana Pawła II w katedrze Almudena
Katedra Almudena w Madrycie (fot. Salvador Benítez San José / depositphotos.com)
KAI / tk

W ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Hiszpanii w katedrze Almudena w Madrycie została otwarta kaplica poświęcona polskiemu Papieżowi. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a wzięli w niej udział m. in. minister Piotr Wawrzyk, ambasador Anna Sroka oraz licznie przybyła Polonia.

Kard. Carlos Osoro przypomniał w homilii, że Jan Paweł II konsekrował madrycką katedrę w 1993 r. - W nowej kaplicy będziemy mogli się modlić, spowiadać i doświadczyć spotkania z człowiekiem, który umiłował wszystkich ludzi bez względu na konsekwencje, bronił ich, bronił godności ludzkiej istoty. To człowiek, który wyszedł z waszej ziemi, drodzy bracia Polacy. Stał się prorokiem w świecie i nauczył nas jak kochać według miary Bożej miłości... Jan Paweł II wszędzie starał się pokazać i podarować Bożą miłość. Miłość zawsze zwycięża - podkreślił kard. Osoro. Hiszpański purpurat złożył także życzenia Polakom z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości.

Kaplica Jana Pawła II w madryckiej katedrze

Nowa kaplica podkreśla najważniejsze aspekty z życia i duchowości Jana Pawła II. Ma charakter pielgrzymkowy i pokutny. Z jednej strony przypomina o licznych podróżach papieża, z drugiej każdy “pielgrzymując” wokół kaplicy, może zobaczyć zdjęcia z ważnych spotkań Jana Pawła II, usiąść na ławce przypominającej łódź, która jest symbolem Kościoła prowadzonego przez światło Chrystusa, wyspowiadać się i z nowymi siłami głosić Jego Ewangelię. Drewno cyprysowe, z którego została wykonana kaplica przypomina o umiłowaniu przyrody przez polskiego Papieża.

Z okazji otwarcia kaplicy Instytut Kultury Polskiej w Madrycie przygotował wystawę “Papież dialogu” oraz koncert “Unum cor et anima una”, na który tłumnie przybyli mieszkańcy Madrytu i okolic. W katedrze zabrzmiały utwory Wojciecha Kilara oraz Romualda Twardowskiego. W hołdzie Janowi Pawłowi II prof. Twardowski podarował “Arię na wiolonczelę”, która po raz pierwszy została wykonana w madryckiej katedrze.

DEON.PL POLECA

Almudena jest pierwszą stołeczną katedrą na świecie, która może poszczycić się kaplicą Jana Pawła II.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Madryt: otwarcie kaplicy św. Jana Pawła II w katedrze Almudena
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.