Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym

Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym
Organizacja powołała punkty dystrybucji pomocy rzeczowej (Fot. Caritas Polska)
Caritas Polska/dm

W związku z ubiegłorocznym kryzysem migracyjnym Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym, dziesiątki transportów z żywnością i odzieżą do ośrodków dla cudzoziemców, programy adaptacyjne i wolontariat na rzecz obcokrajowców.

Caritas Polska podsumował ubiegłoroczne wsparcie związane z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Dyr. Caritasu ks. Marcin Iżycki podał, że zebrano blisko 2,3 mln zł na doraźną pomoc i objęcie stałym wsparciem cudzoziemców znajdujących schronienie w Polsce.

DEON.PL POLECA
Organizacja powołała punkty dystrybucji pomocy rzeczowej. Nazwano je „Namiotami Nadziei”. Są one w Białowieży, Jałówce, Krynkach, Minkowcach, Klimówce, Nowym Dworze, Hajnówce, Siedlcach i w Drohiczynie.

- W niektórych miejscach wytworzyły się aktywnie działające grupy docierające do osób potrzebujących pomocy i powstały takie naturalne centra tętniące życiem. Gdzie indziej są to bardziej magazyny na plebaniach, z których wolontariusze, mieszkańcy czy służby mundurowe mogą pobierać artykuły pierwszej potrzeby dla napotkanych osób - wyjaśnił koordynator projektu Grzegorz Kowalczuk. Dodał, że w ostatnim czasie sytuacja na granicy się uspokoiła, ale może to się zmienić wiosną.

Do „Namiotów Nadziei” przekazano m.in. 400 koców termicznych, 400 kurtek, ponad 160 plecaków, 155 par zimowych butów i ponad 120 śpiworów, blisko 190 termosów, a także 600 konserw, tysiąc batonów i żeli energetycznych. Magazyny pozostają cały czas otwarte i są do dyspozycji wszystkich, którzy znajdują ludzi w potrzebie.

Grzegorz Kowalczuk powiedział, że z myślą o potrzebujących wsparcia mieszkańcach terenów przygranicznych zorganizowano m.in. akcję dystrybucji paczek żywnościowych przed świętami Bożego Narodzenia, a część seniorów objęto programem „Na codzienne zakupy”, umożliwiającym korzystanie z kart przedpłaconych w sieci sklepów Biedronki.

Caritas zapewnił także w minionym roku wsparcie placówek dla obcokrajowców prowadzonych przez Straż Graniczną i Urząd ds. Cudzoziemców.

Organizacja dostarczyła m.in. herbatę i kilka ton cukru, środki czystości i artykuły higieniczne (w tym pieluchy, proszek i kapsułki do prania czy pastę do zębów), a także po kilka tysięcy koców, ręczników, piżam i par skarpet.

Po opuszczeniu ośrodka osoby, które pozytywnie przeszły wszystkie urzędowe procedury, mogą skorzystać ze wsparcia prowadzonych przez Caritas centrów pomocy migrantom i uchodźcom w Warszawie i Szczecinie, współfinansowanych m.in. z wpływów ze zbiórek.

- Niesiemy pomoc m.in. w formie programów integracji kulturowej, pomagamy w sfinansowaniu drobnych zabiegów medycznych i opieki lekarskiej, w nauce języka polskiego, dopłacamy do wynajmu mieszkań - wskazała koordynator ds. pomocy uchodźcom i migrantom w Caritasie Polska Marta Walasik-Sałek.

Caritas prowadzi także dla wolontariuszy pracujących z obcokrajowcami szkolenia z pomocy prawnej i socjalnej, zakresu procedur administracyjnych czy z międzykulturowości. Regularne zajęcia o charakterze integracyjnym (m.in. sportowe, a także warsztaty kulinarne, muzyczne, taneczne czy plastyczne) są organizowane w ośrodku dla uchodźców w Lininie, z inicjatywy zastępcy dyrektora Caritasu Polska brata Cordiana Szwarca.

Caritas Polska/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska zorganizował 9 punktów pomocowych w rejonie przygranicznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.