Malezja: po raz pierwszy katolik najwyższym sędzią

Malezja: po raz pierwszy katolik najwyższym sędzią
(fot. shutterstocok.com)
KAI/ ed

Po raz pierwszy w Malezji, gdzie większość stanowią muzułmanie, urząd najwyższego sędziego objął katolik. Następcą Mohammeda Raus Sharifa król mianował 65-letniego Richarda Malanjuma, poinformowała 13 lipca azjatycka agencja UCAN.

Malanjum jest ponadto pierwszym członkiem szczepu tubylczego piastującym tę wysoką funkcję. Powołanie katolika obserwatorzy polityczni oceniają jako dalszy sygnał reform wprowadzanych przez nowy rząd premiera Mohammeda Mahathira. Za rządów jego poprzednika Nadżiba Razaka, który przegrał z nim w niedawnych wyborach, system wymiaru sprawiedliwości był na usługach skorumpowanego rządu, a ponadto coraz częściej ferował wyroki "surowo islamskie".

Zakaz używania słowa "Allach"

Najbardziej znaną była sprawa zakazu używania słowa "Allach" (arabski odpowiednik "Boga") w tekstach Kościoła katolickiego w języku malajskim. Malanjum ma za sobą pełną sukcesów karierę prawniczą.

Pełnił m.in. kierownicze funkcje w sądach dwóch stanów Malezji: Sabah i Sarawak, był też sędzią sądu krajowego. Jest żonaty, ma trójkę dzieci.

Znany obrońca praw ludzi ubogich 

Jest znanym obrońcą praw ludzi biednych oraz ludności tubylczej. Z jego inicjatywy wprowadzono w sądach w Sabahu i Sarawaku pełnomocników do spraw spornych tubylców z systemem prawnym, znających ich zwyczaje.Oficjalnie kadencja Malanjum będzie krótka.

W październiku osiągnie bowiem wiek emerytalny 66 lat. W Malezji jednak panuje zwyczaj przedłużania sędziom okresu pracy o sześć miesięcy.Malanjum jest drugim chrześcijaninem na tak wysokim stanowisku w systemie wymiaru sprawiedliwości w Malezji.

W czerwcu premier Mahathir mianował prokuratorem generalnym Tommy'ego Thomasa z chrześcijańskiej wspólnoty Mar-Thoma. W Malezji prokurator generalny jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości i konstytucji oraz najwyższym śledczym i oskarżycielem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Malezja: po raz pierwszy katolik najwyższym sędzią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.