Mazurscy luteranie odzyskali zaginiony podczas wojny kielich z kościoła w Dźwierzutach

Mazurscy luteranie odzyskali zaginiony podczas wojny kielich z kościoła w Dźwierzutach
(fot. Juan Pablo Arias/cathopic.com)
KAI / ms

Zaginiony podczas II wojny światowej srebrny kielich komunijny z XIX wieku wrócił do kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach na Mazurach. Uroczyste przekazanie odnalezionego na aukcji w Niemczech zabytkowego naczynia liturgicznego zaplanowano na niedzielę.

Jak powiedział PAP ks. Witold Twardzik - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu, której filiałem jest kościół w Dźwierzutach - naczynia liturgiczne z tej świątyni zaginęły w trakcie działań wojennych. Od tego czasu ich losy były nieznane.

Dopiero w maju tego roku proboszcz, poszukując w internecie informacji o dziejach dźwierzuckiego kościoła, natrafił na zdjęcie kielicha komunijnego w katalogu jednego z domów aukcyjnych w niemieckiej Kolonii. Kielich został dwa dni wcześniej sprzedany na aukcji.

O tym, że naczynie liturgiczne pochodziło z kościoła Dźwierzutach świadczy inskrypcja wygrawerowana na tzw. stopce. Wynika z niej, że kielich został w 1897 roku podarowany tamtejszej parafii przez rodzinę Gottlieby Liba z Sąpłat.

Ostatecznie kielich został odkupiony przez Krajowy Kościół Ewangelicki w Nadrenii, którego przedstawicielom udało się dotrzeć za pośrednictwem domu aukcyjnego do nowych właścicieli. "Nabywcy kielicha, rodzina katolicka, na własną prośbę pozostaną anonimowi. Wyznali, iż trudno byłoby im posiadać kielich, mając świadomość, że do dziś istnieje parafia w Dźwierzutach, do której on należał" - wyjaśnił ks. Twardzik.

DEON.PL POLECA

Przed powrotem do Dźwierzut zabytkowy kielich został odrestaurowany w tej samej firmie, która go wykonała ze srebra ponad sto lat temu, a obecnie funkcjonuje w Remscheid na zachodzie Niemiec.

Uroczystość przekazania kielicha komunijnego odbędzie się w niedzielę o godz. 18 w kościele ewangelickim w Dźwierzutach. Przekaże go biskup krajowy Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii ks. Manfred Rekowski, który urodził się niedaleko Dźwierzut, w asyście biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzego Samca. Uroczystości towarzyszyć będzie wspólna ekumeniczna modlitwa o pokój. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać koncertu odbywającego się w ramach XXII międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Pierwszy kościół w Dźwierzutach powstał ok. 1385 r. i został odbudowany po pożarze pod koniec XVII w. Wśród zachowanego zabytkowego wyposażenia znajduje się m.in. ołtarz z 1599 r. W maju tego roku obecny proboszcz ks. Twardzik - wspólnie z innym miłośnikiem historii - przeniósł do wnętrza kościoła XIV-wieczną chrzcielnicę, która przez wiele wieków była ukryta w zaroślach i częściowo zakopana w pobliżu świątyni.

Pastor Twardzik, który od ponad 20 lat jest proboszczem i administratorem pasymskiej parafii luterańskiej, jest znany z zaangażowania w ochronę zabytków. W ubiegłym roku kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu otrzymał nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Zabytek Zadbany" ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków w kategorii specjalnej - "właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mazurscy luteranie odzyskali zaginiony podczas wojny kielich z kościoła w Dźwierzutach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.