"Męczennicy umierali z jego modlitwami na ustach". Watykan wspomina św. Grzegorza z Nareku

"Męczennicy umierali z jego modlitwami na ustach". Watykan wspomina św. Grzegorza z Nareku
fot. Fr. Barry Braum / Unsplash
KAI / pk

W Watykanie uczczono dziś pamięć św. Grzegorza z Nareku. Od tego roku, zgodnie z postanowieniem Papieża Franciszka, jego przypadające dziś wspomnienie liturgiczne jest wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Z tej okazji Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zorganizowała Mszę w Bazylice św. Piotra. Przewodniczył jej prefekt kongregacji kard. Leonardo Sandri.

Po liturgii odbyła się również modlitwa ekumeniczna przy figurze św. Grzegorza z Nareku, która znajduje się w Ogrodach Watykańskich nieopodal Domu św. Marty. W modlitwie wziął udział kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan oraz abp Chadżag Barsamian, przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie.

Św. Grzegorz z Nareku żył na przełomie IX i X w. Jest jednym z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów. W 2015 r. Papież Franciszek uznał go za doktora Kościoła. Jego mistyczne pisma i modlitwy do dziś kształtują wiarę naszego narodu - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Lévon Bogos Zékyian, ormiański arcybiskup Stambułu.

"O jego wielkości i niezmiennej aktualności bardziej niż jakikolwiek argument literacki, artystyczny, teologiczny czy mistyczny, świadczy fakt, że jego "Księga śpiewów żałobliwych" od tysiąca lat znajduje się przy łóżku wszystkich pokoleń Ormian. Ci którzy nie umieli czytać, uczyli się jej na pamięć. To ona była pokarmem ich wiary. Również męczennicy, którzy zginęli podczas wielkiej Rzezi Ormian, umierali z jego modlitwami na ustach" - powiedział papieskiej rozgłośni abp Zékyian.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

"Męczennicy umierali z jego modlitwami na ustach". Watykan wspomina św. Grzegorza z Nareku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.