Media: papież ostrzega przed pokusą dyktatury

Media: papież ostrzega przed pokusą dyktatury
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Media Ekwadoru z 8 lipca na plan pierwszy wysuwają skrytykowanie przez papieża autorytarnych tendencji w rządach Ameryki Łacińskiej. "Papież twierdzi, że muszą zniknąć represje, niedopuszczalne kontrole oraz brak wolności" - zatytułował swój komentarz dziennik "El Universo".

Ten sam dziennik ujawnił, że na obrzeżach papieskiej Mszy św. w Quito z udziałem około miliona wiernych, grasowały szajki kieszonkowców i złodziei. Uwagę policji zwróciła banda kobiet, która celowo powodowała tłok, kradnąc przy tym telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i kamery. Jedną z kobiet aresztowano.

Natomiast gazeta "El Comercio" podkreśla żądanie papieża, aby położyć kres "wyłącznej roli przywódczej" i konkluduje: "Franciszek wzywa Amerykę Łacińską, aby unikała praw, które generują represje i kontrole". Natomiast prorządowa gazeta "Telegrafo" informuje, że pierwsze od kilku tygodni opady deszczu w Quito były "znakiem od Boga".

W Wenezueli opozycyjny wobec rządu informacyjny portal internetowy "Tal Cual" nawiązuje do wypowiedzianej przez papieża krytycznej oceny rządu. Portal zwraca uwagę, że Franciszek zaapelował do prezydenta Correi o zaniechanie autorytarnych tendencji. A "El Universal" pisze: "Papież Franciszek ostrzega przed pokusą dyktatury".

W Argentynie, ojczyźnie papieża, gazeta "La Nacion" informuje, że Franciszka niepokoi kult osób i tendencje dyktatorskie w Ameryce Łacińskiej. Inny temat porusza kolumbijska gazeta "El Espectador" opatrując go tytułem: "Papież wysyła alarm SOS dla środowiska naturalnego Ekwadoru".

Tymczasem w mediach boliwijskich na plan pierwszy wysuwają się przygotowania do "wizyty Dostojnego Gościa". Papież przybył do La Paz wczoraj późnym wieczorem. Wiele uwagi media poświęcają Światowemu Spotkaniu Ruchów Ludowych i przypominają, że otwierając to spotkanie prezydent Evo Morales wezwał narody do współpracy z papieżem. "Evo apeluje o sojusz z papieżem na szczycie społecznym" - donosi "El Deber". W "Los Termpos" czytamy, że "Evo ma nadzieję na współpracę ruchów ludowych z papieżem na rzecz wyzwolenia ludów".

W Paragwaju media wybijają informację, że policja zabroniła wywieszania podczas Mszy św. sprawowanej przez papieża plakatów i transparentów związanych z "homoseksualizmem, własnością ziemi oraz aborcją". Dziennik "ABC" informuje, że społeczeństwo nie było zadowolone z tego zakazu i cytuje jedną z aktywistek, która stwierdziła, że był to "atak na wolność myśli". Z kolei "Ultima Hora" poinformowała, że krytyka przyniosła już owoce i policja się wycofała "zabraniając jedynie wielkich transparentów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Media: papież ostrzega przed pokusą dyktatury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.