"Media powinny być narzędziami prawdy"
Słowo i obraz medialny powinny być narzędziami prawdy - podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji jutrzejszego Dnia Środków Społecznego Przekazu biskup warszawsko-praski modlił się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana za dziennikarzy i ludzi pracujących w mediach. Mszę koncelebrowali m.in. dyrektorzy Radia Warszawa oraz redaktor naczelny tygodnika "Idziemy".
W homilii abp Hoser przypomniał, że zadaniem mediów jest służba społeczeństwu, tymczasem rządzący posługują się nimi dla swoich celów. - "Jak pieniądz ma być narzędziem sprawiedliwości, tak słowo czy obraz medialny powinien być narzędziem prawdy" - podkreślił arcybiskup.
Zwrócił on także uwagę na znaczenie prawdy, która "stała się dziś centralnym problem debaty cywilizacyjnej". - Cokolwiek robimy, mówimy, czy wyrażamy, musimy się odnieść do związku bądź braku tego związku z prawdą, która jest niezmienna, nie jest koniunkturalna, ale zawsze dla każdego ta sama i która znajduje się poza nami - zaznaczył abp Hoser. - My nie jesteśmy twórcami prawdy, ale jej sługami i odkrywcami.
- W epoce skrajnego subiektywizmu odrzuca się dziś pojęcie prawdy obiektywnej, czego najlepszym przykładem są media. W konsekwencji wielu dziennikarzy przeżywa konflikt sumienia w związku z tym co im każą robić - zauważył biskup warszawsko-praski.
Stwierdził on, że nie będzie przesadą przyrównanie pewnych deformacji świata mediów do biblijnych węży o palącym jadzie, które kąsają ludzi powodując, że stają się oni gorsi a często coś w nich umiera. - Bądźcie zatem takim miedzianym wężem powieszonym na krzyżu, który jest źródłem zdrowia, zbawienia i radości - zaapelował do dziennikarzy abp Hoser.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony będzie jutro pod hasłem "Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji".
Skomentuj artykuł