Mediolan - zwiastun rozwoju i pokoju dla Włoch

Mediolan - zwiastun rozwoju i pokoju dla Włoch
(fot. EPA/GIUSEPPE CACACE/POOL)
PAP / im

Na znaczenie wiary zakorzenionej w bogatej tradycji Mediolanu zwrócił uwagę Benedykt XVI spotykając się dziś po południu z mieszkańcami miasta na placu katedralnym. Papież przybył do stolicy Lombardii, aby wziąć udział w VII Światowym Spotkaniu Rodzin. Równocześnie składa wizytę pasterską w tamtejszej archidiecezji.

Ojciec Święty powitał przedstawicieli miejscowego Kościoła oraz uczestników VII Światowego Spotkania Rodzin. Szczególne pozdrowienie skierował do osób przeżywających najrozmaitsze trudności i cierpienia. Wyraził uznanie dla działalności charytatywnej diecezji mediolańskiej na rzecz osób szczególnie dotkniętych kryzysem gospodarczo-finansowym oraz dla szybkiego spieszenia z pomocą ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi w regionie Emilia-Romania. Papież zapewnił, że modli się szczególnie w ich intencji i zachęcił do okazywania im nadal hojnej solidarności.

Przypominając, że patron diecezji mediolańskiej, św. Ambroży pochodził z rodziny rzymskiej i zawsze podkreślał centralne znacznie posługi Piotrowej Benedykt XVI zaznaczył, że Kościół ambrozjański jest powołany do życia w pełni katolickością jednego Kościoła, świadczenia o niej i przyczyniania się do jej wzbogacenia.

Papież zauważył, że głęboki zmysł kościelny oraz jedność i miłość do Następcy Piotra stanowią część bogactwa i tożsamości tego Kościoła, przejawiając się zwłaszcza w postaciach jego wybitnych pasterzy: św. Ambrożego, a także żyjącego w XVI wieku realizatora reform Soboru Trydenckiego i wychowawcy - św. Karola Boromeusza. Przypomniał jednocześnie żyjących w bliższych czasach bł. kard. Andrzeja Karola Ferrariego, bł. kard. Alfreda Ildefonsa Schustera oraz dwóch papieży: Achille Rattiego - Piusa XI i Sługę Bożego Giovanniego Battistę Montiniego - Pawła VI.

Przypominając wielkie bogactwo kultury i wiary diecezji mediolańskiej Ojciec Święty podkreślił, że zadaniem społeczności wierzących jest dziś przekazanie przyszłym pokoleniom wspaniałej tradycji, wniesienie w obecny kontekst kulturowy zaczynu ewangelicznego.

DEON.PL POLECA

Zachęcił, aby niepowtarzalna tożsamość Mediolanu nie izolowała czy zamykała w sobie, gdyż jego powołaniem jest oddziaływanie na życie całych Włoch i Europy.  - Przy wyraźnym odróżnieniu ról i celów, Mediolan pozytywnie "świecki" i Mediolan wiary są powołane do wspierania dobra wspólnego - powiedział Benedykt XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mediolan - zwiastun rozwoju i pokoju dla Włoch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.