Medytacja chrześcijańska w więzieniu

OJP

Rekolekcje medytacji chrześcijańskiej odbyły się w dniach 3-5 czerwca na oddziale zewnętrznym w Wąsoszu Górnym, więzieniu należącym do Aresztu Śledczego w Częstochowie. Serię nauk dla osadzonych poprowadził jezuita o. Jacek Poznański, rekolekcjonista i wykładowca Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie.

Rekolekcje medytacji chrześcijańskiej prowadzone były w nurcie tradycji ukształtowanej przez o. Johna Maina OSB. W ośrodku w Wąsoszu Górnym od dwóch lat istnieje wśród osadzonych skazanych grupa medytacyjna, którą zainspirowała i koordynuje mjr Urszula Wojciechowska-Budzikur, wicedyrektor Aresztu, twórczyni projektu: „Medytacja – szansa na wewnętrzną wolność”.

Serię nauk zatytułowaną: „Czas – Przestrzeń – Medytacja” poprowadził o. Jacek Poznański SJ, rekolekcjonista i pracownik naukowy Wydziału Filozofii Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie. W rekolekcjach towarzyszyli wolontariusze z Cieszyna i Poznania, którzy koordynują wprowadzanie praktyki medytacji chrześcijańskiej w więzieniach w obu tych miastach oraz wolontariusze z katowickiej grupy medytacyjnej Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM). Wszyscy oni dzielili się swoim doświadczeniem medytacyjnym oraz metodami pracy z osobami uwięzionymi i skazanymi.

W naukach, medytacjach oraz dzieleniach w grupach i dyskusjach wzięło udział 15 ze 105 przebywających o ośrodku skazanych mężczyzn. W niektórych punktach programu uczestniczyli przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego i Kościoła prawosławnego oraz proboszcz katolickiej parafii Wąsosz Górny. Duchowni ci są zaangażowani w różnym wymiarze w duszpasterstwo więziennictwa w rejonie Częstochowy.

DEON.PL POLECA

- Skazani żywo i z zainteresowaniem przyjęli propozycje spotkań i medytacji, chętnie dzielili się swoim doświadczeniem modlitewnym oraz refleksjami i uwagami. Wielu z nich po raz pierwszy praktykowało formę modlitwy opartej na powtarzaniu krótkiej formuły modlitewnej - uważa o. Poznański.

Organizatorem tego modlitewnego weekendu była Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (www.wccm.pl) oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach i Areszt Śledczy w Częstochowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Medytacja chrześcijańska w więzieniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.