Meksyk: Droga Krzyżowa na 2 mln osób

Meksyk: Droga Krzyżowa na 2 mln osób
(fot. YouTube)
KAI / mc

Od 173 lat w miasteczku Iztapalapa koło Miasta Meksyk odbywa się masowa Droga Krzyżowa, która obecnie jest prawdopodobnie największym tego rodzaju wydarzeniem na świecie. Jej wykonawcami jest ponad 400 aktorów, przeszło pół tysiąca statystek, 2 tys. pokutników i 115 członków kilkunastu zespołów muzycznych. Całe widowisko obserwuje w tym roku co najmniej 2 mln osób.

Droga Krzyżowa nie jest przedsięwzięciem jednorazowym, ale odbywa się w niedziele, czwartki, piątki i soboty przez cały Wielki Post - łącznie 34 godziny. W tym czasie procesja przemierzyła i jeszcze przemierzy pięciokrotnie 8-kilometrową trasę, odwiedzając wszystkie dzielnice miasteczka, a jej uwieńczeniem jest scena ukrzyżowania na szczycie przylegającej do niego góry Cerro de Estrella (Wzgórze Gwiazdy).
Tradycja organizowania tego niezwykłego masowego widowiska sięga roku 1833, gdy mieszkańcy Miasta Meksyk modlili się do Jezusa - Pana z Grotki (Señor de la Cuevita) o ustanie epidemii cholery, która dziesiątkowała mieszkańców. Gdy zaraza ustała, wierni ślubowali, że będą odtąd co roku chodzić na Wzgórze z krzyżem, aby nieszczęście więcej się nie powtórzyło.
Najbardziej oczekiwanym dniem Wielkiego Tygodnia dla mieszkańców Iztapalapy jest Wielki Piątek. Odgrywanie postaci Chrystusa w czasie Drogi Krzyżowej jest wielkim zaszczytem, toteż zawsze zgłaszają się do tego dziesiątki chętnych. Kandydaci muszą przy tym spełniać surowe wymagania - przede wszystkim być katolikami, i to dobrze uformowanymi i praktykującymi, pochodzić z jednej z 8 dzielnic miasteczka oraz odznaczać się dobrym zdrowiem i odpowiednimi warunkami fizycznymi, zwłaszcza siłą, czeka ich bowiem najpierw biczowanie, a następnie niesienie na ramionach 90-kilogramowego drewnianego krzyża długości 6 metrów. Muszą również być gotowi do pełnienia tych zadań w ciągu 13 dni w okresie Wielkiego Postu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Meksyk: Droga Krzyżowa na 2 mln osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.