Meksyk: kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo

Meksyk: kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo
Fot. Chantel / unsplash.com
KAI / tk

Po raz pierwszy kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo w meksykańskiej diecezji San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas. Przez najbliższe trzy lata siostra Carolina Lara Rodríguez będzie w tamtejszej kurii biskupiej wikariatem ds. duszpasterstwa, zaś Gloria Estela Murúa Valencia - wikariatem ds. duszpasterstwa społecznego. Już obecnie kobieta jest tam kanclerzem kurii biskupiej.

Ordynariusz diecezji bp Rodrigo Aguilar Martínez wyjaśnił, że „idzie za głosem Ducha Świętego” i wprowadza w życie diecezji „dyspozycje papieża Franciszka, które widać również na szczeblu Kościoła powszechnego”. O potrzebie „większego doceniania obecności kobiet” mowa była również w konkluzjach z obrad Zgromadzenia Kościelnego Ameryki Łacińskiej.

Ponadto w ramach wikariatów powstaną ekipy złożone z kobiet i mężczyzn, aby kontynuować w ten sposób „wspólne podążanie w duchu synodalnym”.

Diecezja San Cristóbal de las Casas była w przeszłości pionierką w dziedzinie dopuszczania tamtejszych Indian do diakonatu stałego.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk: kobiety będą odpowiedzialne za duszpasterstwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.