Meksyk: z powodu Covid-19 zmarł ponad stuletni biskup w tym kraju

Meksyk: z powodu Covid-19 zmarł ponad stuletni biskup w tym kraju
fot. unsplash.com
KAI / ml

W wieku 101 lat zmarł 3 lutego z powodu zakażenia koronawirusem biskup-senior diecezji Saltillo w północnym Meksyku ​​Francisco Raúl Villalobos Padilla. W chwili śmierci był najstarszym hierarchą katolickim w tym kraju, a zgon nastąpił w dwa dni po jego 101. urodzinach i w tydzień po zachorowaniu. Jest on dziewiątym hierarchą meksykańskim, który odszedł do wieczności wskutek Covida-19.

Właśnie 1 lutego – w dniu kolejnych urodzin swego emerytowanego ordynariusza – diecezja Saltillo oznajmiła, że stan jego zdrowia jest “stabilny a jego czynności życiowe mieszczą się w normalnych parametrach: natlenienie – 93 proc., ciśnienie tętnicze jest normalne, płuca pracują bez zmian”. Jednakże rankiem 3 lutego kuria podała, że biskup “spędził trudną noc, był niespokojny, a wskaźniki zdrowotne wykazyewały zaburzenia”. Po dalszych kilku godzinach stwierdzono, iż “idąc za wskazaniami lekarzy i ze względu na pogorszenie się jego zdrowia bp Francisco został przeniesiony do szpitala, aby otrzymać opiekę wyspecjalizowaną”. O godz. 22 diecezja ogłosiła o śmierci biskupa-seniora.

Bp Francisco Raúl Villalobos Padilla urodził się w Guadalajarze 1 lutego 1921; święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1949. Św. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym Saltillo 4 maja 1971 (sakrę przyjął 3 sierpnia tegoż roku), a 4 października 1975 powołał go na biskupa tej diecezji. Swój urząd pełnił do 30 grudnia 1999, a ustąpił na nieco ponad miesiąc przed ukończeniem 79 lat.

W oświadczeniu z 4 luego Meksykańska Konferencja Biskupia wyraziła smutek z powodu jego śmierci i poprosiła wiernych "o modlitwę za zmarłego i poleciła jego duszę Nogu"

DEON.PL POLECA

Cztery dni wcześniej zmarł w wieku 84 lat biskup-senior Ecatepec – Onésimo Cepeda Silva, również wskutek powikłań wywołanych przez Covida-19. Tym samym liczba hierarchów meksykańskich – śmiertelnych ofiar tego wirusa – wynosi dziewięciu.

W chwili śmierci bp Villalobos Padilla był trzecim pod względem wieku najstarszym biskupem na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się biskup-senior diecezji Trois-Rivières (Québec – Kanada) Laurent Noël, który 19 marca skończy 102 lata, następnie emerytowany biskup John Bai Ningxian z Chin – 101 (ur. 20 stycznia 1921) i inny biskup- senior meksykański – José de Jesús Sahagún de la Parra z diecezji Ciudad Lázaro Cárdenas (ur. 1 stycznia 1922). Ponadto w 1922 urodził się bp Joseph Hou Guoyong (Guoyang) z Chongqing [Chungking] w Chinach, ale dostępne źródła nie podają dokładnej daty jego urodzin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk: z powodu Covid-19 zmarł ponad stuletni biskup w tym kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.