Memorandum nt. prześladowań chrześcijan

KAI / psd

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zapowiada ogłoszenie memorandum nt. prześladowań chrześcijan na świecie. Komisja z zadowoleniem przyjęła rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą niedawne ataki na wspólnoty chrześcijańskie w Malezji i Egipcie.

Podczas sesji poświęconej łamaniu praw człowieka na świecie 21 stycznia w Strasburgu Parlament w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie niedawnymi zamieszkami antychrześcijańskimi w Malezji i zabójstwami na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie. W rezolucji wskazano także na prześladowania katolików w Wietnamie, Indiach, Chinach i w większości państw muzułmańskich, ostatnio szczególnie w Pakistanie i w Turcji.

Unia Europejska powinna pomagać mniejszościom religijnym, w tym wspólnotom chrześcijańskim, które obecnie są prześladowane na całym świecie – podkreśla COMECE. Powołując się na dane Dzieła Pomocy Kościół w Potrzebie (Kirche in Not) Komisja przypomniała, że od 75 do 85 proc. prześladowań na tle religijnym, do jakich dochodzi co roku na świecie, dotyczy wyznawców Chrystusa. Z powodu wiary ginie 170 tys. chrześcijan, a łączna liczba prześladowanych z powodu wiary sięga nawet 200 mln.

COMECE zwraca uwagę, że dokument PE odpowiada rezolucji Rady Ministrów UE, przyjętej 16 listopada 2009 r. Podkreśla się w niej, że Unia "nadal stanowczo będzie wspierał ochronę wolności religii i światopoglądu. Ponadto Rada problemy z tym związane traktuje jako priorytetowe w polityce obrony praw człowieka Unii”, szczególnie w ramach stosunków dwustronnych UE i międzynarodowych.

Wychodząc od tych dobitnych stanowisk Rady Ministrów i PE COMECE apeluje do wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych pani Catherine Ashton, aby w ramach swoich kompetencji sprawę ochrony chrześcijan uczyniła priorytetem w nowej europejskiej służbie zagranicznej.

Aby pomóc osobom odpowiedzialnym w UE w rozwijaniu konkretnych narzędzi, służących wspieraniu wolności religijnej w stosunkach zagranicznych Unii COMECE powołała grupę ekspertów, która ma w tej sprawie przygotować „memorandum”. Tekst będzie zawierał szereg propozycji dla instytucji UE, dotyczących m.in.: łamania jednego z podstawowych praw człowieka, jakim jest wolność wyznania i informowania o prześladowaniach chrześcijan na świecie. Przewiduje się, że „Memorandum“ zostanie przyjęte podczas zebrania plenarnego COMECE, które odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Memorandum nt. prześladowań chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.