Metropolita Miami przeciwko reformie Obamy

Metropolita Miami przeciwko reformie Obamy
Abp Wenski to kolejny przedstawiciel episkopatu USA, który publicznie zadeklarował, że nowe przepisy naruszają wolność sumienia większości amerykańskich obywateli. (fot. forums.catholic.com)
KAI / slo

"Według rządowych przepisów nawet Jezus nie mógłby liczyć na żadną ulgę" - tymi słowami metropolita Miami abp Thomas Wenski skrytykował forsowane przez administrację Baracka Obamy kontrowersyjne rozporządzenie.

Zmusza ono wszystkich pracodawców, by poprzez obowiązkowe pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników, refundowali środki wczesnoporonne, sterylizację i antykoncepcję.

Abp Wenski to kolejny przedstawiciel episkopatu USA, który publicznie zadeklarował, że nowe przepisy naruszają wolność sumienia większości amerykańskich obywateli. Podczas spotkania z dziennikarzami i pracownikami "Sun Sentinel - jednej z największych gazet na Florydzie - hierarcha poinformował, że jeśli przepisy wejdą w życie, obejmą m.in. około 8. tys. zatrudnionych w Kurii archidiecezjalnej w Miami. Podkreślił, że kwestia religijnej wolności nie jest problemem tej czy innej partii, lecz sprawą, o którą powinni dbać wszyscy Amerykanie.

- To ingerencja państwa w obszar, który nie należy do jego kompetencji. Według rządowych przepisów nawet Jezus nie mógłby liczyć na żadną ulgę - zaznaczył duchowny i zapowiedział, że Kościół katolicki nie zgodzi się na przyjęcie wyznaczanego mu przed Biały Dom statusu drugiej kategorii.

61-letni abp Wenski, jest synem polskich emigrantów. Jego ojciec urodził się w Polsce i wraz z swymi rodzicami przybył do Stanów Zjednoczonych jako dwuletnie dziecko w 1910 r. Jego oryginalne nazwisko brzmiało Wiśniewski, ale później zmieniono je na prostszą w angielskiej wymowie wersję Wenski.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Metropolita Miami przeciwko reformie Obamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.