Miał Matkę Boską z tęczową aureolą na koszulce. W procesie o obrazę uczuć religijnych sąd go uniewinnił

Miał Matkę Boską z tęczową aureolą na koszulce. W procesie o obrazę uczuć religijnych sąd go uniewinnił
Oskarżony o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Marcin Wilanowski na sali Sądu Okręgowego w Gdańsku. Fot. Adam Warżawa / PAP
PAP / mł

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił 28-letniego Marcina Wilanowskiego, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych za to, że szedł w koszulce z Matką Boską z tęczową aureolą i bananem na protest.

Jak podaje PAP, sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok uniewinniający. Wyrok został ogłoszony w czwartek, a 28-letni Marcin Wilanowski zgodził się na  podanie danych i publikację wizerunku.

Sąd uznał, że wizerunek "Tęczowej Matki Boskiej" nie obraża uczuć religijnych

Sprawa zaczęła się, gdy mężczyzna szedł na protest w koszulce z Matką Boską z tęczową aureolą i bananem. Do prokuratury zgłosiło się pięć osób, które poczuły się obrażone takim wizerunkiem. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która oskarżała w tej sprawie w październiku 2020 r. skierowała akt oskarżenia do sądu. W marcu br. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku uniewinnił mężczyznę.

W czwartek Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wcześniejszy werdykt. Sędzia Joanna Szulc-Kozik wskazała, że sąd utrzymał zaskarżony wyrok w mocy nie uwzględniając wniesionych apelacji, uznając, że podnoszone zarzuty i uchybienia dotyczące naruszenia przepisów postępowania, czy błędów faktycznych nie miały miejsca. Wyrok jest prawomocny.

Adwokat Bartłomiej Wodyński nie krył zadowolenia z uniewinnienia swojego klienta. Natomiast prokurator Mariusz Skwierawski przyznał, że śledczy wystąpią o uzasadnienie wyroku i będą je analizować.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Miał Matkę Boską z tęczową aureolą na koszulce. W procesie o obrazę uczuć religijnych sąd go uniewinnił
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.