Michael Schudrich w 78. rocznicę powstania w warszawskim getcie: to nauka dla nas, jak być wiernym do ostatnich chwil życia

5 miesięcy temu
KAI /kb

"To jest dla nas nauka, co to znaczy być wiernym do ostatniego momentu życia, walcząc za coś, co jest dla nas ważne. Walka z bronią w ręku to jedno, ale równie ważne było to, aby do końca pozostać dobrym człowiekiem" - powiedział KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Dziś 19 kwietnia przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tegoroczne obchody ze względu na pandemię tak jak w ub. roku organizowane są głównie online. W południe w całej Warszawie zawyły syreny upamiętniające bohaterski zryw sprzed 78 lat.

W uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta bierze udział prezydent RP Andrzej Duda.

W rozmowie z KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że pamięć o wybuchu powstania w warszawskim getcie niesie ze sobą szczególne, uniwersalne przesłanie dla współczesnych pokoleń.

"To jest dla nas nauka, co to znaczy być wiernym do ostatniego momentu życia, walczyć za coś, co jest dla nas ważne. My dziś nie mamy na szczęście takich problemów, ale mamy inne problemy i także powinniśmy je przezwyciężać, będąc wiernymi do końca"- powiedział KAI rabin Schudrich.

"Jedna rzecz to była walka fizyczna z bronią w ręku, ale drugą równie ważną sprawą było to, aby do końca pozostać dobrym człowiekiem. Nie pozwolić, aby ludzka moralność została zwyciężona przez całe to okrucieństwo, jakie działo się w getcie. Nielegalne nauczanie dzieci czy decyzja, aby zostać w getcie, nie zostawiając tam samych swoich rodziców lub dzieci - to też była walka" - zaznaczył rabin Michael Schudrich.

Heroiczny przykład walki o podstawowe prawo do życia, jaki dali powstańcy z getta, powinien się przyczyniać do jedności ludzi.

"To ma wielkie znaczenie dla polskich Żydów, dla innych Żydów i też dla Polaków. To powinno nas zawsze jednoczyć"- dodał Michael Schudrich.

Tegoroczna rocznica wybuchu powstania w getcie upamiętniana jest wieloma inicjatywami, z których większość z powodu pandemii przebiegnie w internecie. Są to odczyty, konferencje, wykłady, projekcje filmów dokumentalnych, akcje edukacyjne dla szkół. W południe w całej Warszawie zawyły syreny.

W programie jest także jak co roku złożenie kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Getta przez władze państwowe i władze Warszawy.

Następnie odbędzie się Marsz Pamięci Powstańców, który będzie przebiegał trasą: pomnik Bohaterów Getta – pomnik Żegoty – płyta Szmula Zygielbojma – bunkier Anielewicza – Umschlagplatz.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną liczba uczestników wydarzenia jest ograniczona. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych organizatorów wydarzenia - Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile". W tym roku upamiętniany jest nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r.

Podkreśla się także rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Tradycyjnym już symbolem pamięci o wybuchu powstania w getcie warszawskim jest wpinany w garderobę papierowy żonkil. Jak co roku na ulicach Warszawy i przy stacjach metra żonkile są rozdawane przez wolontariuszy Muzeum POLIN. Można też pobrać papierowy szablon ze strony Muzeum POLIN.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.

W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Michael Schudrich w 78. rocznicę powstania w warszawskim getcie: to nauka dla nas, jak być wiernym do ostatnich chwil życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.