Bp Markowski: powstanie w getcie to wołanie o wolność i szacunek

Bp Markowski: powstanie w getcie to wołanie o wolność i szacunek
fot. PAP/Paweł Supernak
PAP / pk

Rocznica powstania w getcie warszawskim jest wołaniem o miłość bliźniego, o szacunek i uznanie godności każdego człowieka – podkreśla przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski w związku z przypadającą w poniedziałek 78. rocznicą wybuchu powstania w getcie.

"W świetle Ewangelii wszelki przejaw nienawiści i agresji, w tym antysemityzm, jest grzechem" - zaznaczył.

W poniedziałek, 19 kwietnia, przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim utworzonym przez niemieckich nazistów okupujących Polskę.

"Stolica Polski to miasto dwóch powstań w czasie II wojny światowej. W 1943 roku było powstanie w getcie warszawskim, a rok później powstanie warszawskie" - zwrócił uwagę bp Markowski w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że "powstanie w getcie warszawskim było heroiczną próbą przeciwstawienia się "demonicznemu planowi zagłady całego narodu żydowskiego". "Niemieccy okupanci rozpoczęli mordowanie mieszkańców getta warszawskiego dwa dni przed najważniejszym świętem żydowskim – Paschą, a symbolicznym zakończeniem zagłady Żydów w stolicy było zburzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem" – wskazał.

DEON.PL POLECA

W ocenie bp Markowskiego - "powstańcy z getta warszawskiego wykazali się bohaterstwem, ogromną wolą życia i hartem ducha".

"Są oni symbolem walki o wolność. Poruszająco wyraża to jedno z haseł powstańczych: «Jeżeli przetrwać – to tylko, jako wolni ludzie, a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć. W walce zwyciężymy śmierć»" - zaznaczył hierarcha.

Wskazał, że 19 kwietnia "wspominamy naszych braci i siostry, którzy ginęli w getcie we wstrząsających okolicznościach". "Wspominamy wszystkich wywiezionych do obozów zagłady, do komór gazowych w Treblince, Majdanku i do innych miejsc" – napisał bp Markowski.

Przypomniał także, że przy Murze – Pomniku Umschlagplatz przy ulicy Stawki w Warszawie kwitną piękne żonkile – symbol pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach oraz o bohaterskich ludziach, którzy stracili życie w obronie swej godności i wolności.

"Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w akcję Żonkile, aby upamiętnić bohaterów powstania w getcie warszawskim. W ten sposób podkreślamy także znaczenie wspólnoty i solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami – zgodnie z hasłem, które towarzyszy tej akcji: Łączy nas pamięć" - zaznaczył przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem.

Podkreślił, że "rocznica powstania w getcie warszawskim jest wołaniem o miłość bliźniego, o szacunek i uznanie godności każdego człowieka". "Należy jednoznacznie przypomnieć, ze w świetle Ewangelii wszelki przejaw nienawiści i agresji, w tym antysemityzm, jest grzechem" - wskazał bp Markowski nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II.

"W marcu 2000 r. w Yad Vashem w Jerozolimie, papież powiedział, że «Kościół odrzuca rasizm w jakiejkolwiek formie, jako przekreślenie obrazu Stwórcy wpisanego w każdą ludzką istotę»" - przypomniał biskup.

Przywoła również słowa papieża z Warszawy, kiedy mówił o "wspólnocie dziejów naszej Ojczyzny, tworzonych przez każdego jej syna i każdą córkę od tysiąca lat. Podkreślił: «To wszystko; i dzieje ludów, które żyły wraz z nami i wśród nas, jak choćby ci, których setki tysięcy zginęły w murach warszawskiego getta (...) ogarniam myślą i sercem i włączam w tę jedną jedyną Najświętszą Ofiarę Chrystusa na Placu Zwycięstwa»" – dodał bp Markowski.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Grosfeld

Prawdziwa polityka to dawać człowiekowi taką możliwość, by z jego serca znikło ostrze nienawiści skierowane ku drugiemu. Uczynić to może tylko Bóg.
Jan Grosfeld

Nie można zrozumieć istoty chrześcijaństwa i Kościoła bez ponownego odkrycia...

Skomentuj artykuł

Bp Markowski: powstanie w getcie to wołanie o wolność i szacunek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.