Miłość małżeńska ma własny wymiar

Miłość małżeńska ma własny wymiar
(fot. kathleen waters photography / flickr.com)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie M. Raczkiewicz CSsR / slo

W Madrycie przedstawiono program XVI Kongresu "Katolicy i Życie Publiczne", który rozpocznie się 14 listopada pod hasłem "Rodzina zawsze - wyzwania i nadzieja". Gościem honorowym prezentacji był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

"Kongres odbywa się w szczególnym momencie historycznym, a spotyka się na nim tryptyk: małżeństwo, rodzina i życie… dlatego ten Kongres jest tak wyjątkowy" - powiedział abp Vicenzo Paglia.

W swoim wystąpieniu abp Paglia przedstawił obszernie sytuację instytucji rodzinnej, która jest zanurzona "w kulturze hedonistycznej". Owa kultura nie tylko "uważa trwałe relacje za niemożliwe", ale prowadzi nas "ku społeczeństwu bez rodzin" (sociedad desfamiliarizada). Zmniejszenie się liczby małżeństw kanonicznych i cywilnych spowodowało wzrost liczby osób, które chcą żyć same, ponieważ "każda decyzja, która zakłada związek rodzinny, uważana jest za nie do zniesienia". Nic więc dziwnego, że "umacnia się społeczeństwo, w którym nikt nikomu nie ufa, relacje trwałe uważane są za niemożliwe i w którym częściej można usłyszeć takie zdania, jak «Real Madrid for ever» niż «małżeństwo na zawsze»".

Choć inne związki zasługują na szacunek, to jednak, jak zwrócił uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, porównywanie ich do małżeństwa między kobietą i mężczyzną, otwartego na życie, "opiera się na fałszywej podstawie. Miłość małżeńska ma własny wymiar, który jest nieporównywalny z innymi związkami". W panującym "kryzysie kultury rodziny po raz pierwszy w historii nastąpiło zerwanie połączenia małżeństwo-życie-rodzina". Abp Paglia zaapelował, aby wszyscy, a szczególnie katolicy, robili co tylko w ich, by "ukazać piękno instytucji rodziny", która jest "jednym z najwspanialszych dziedzictw ludzkości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miłość małżeńska ma własny wymiar
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.