"Miłosierny Samarytanin Roku 2014" przyznany

"Miłosierny Samarytanin Roku 2014" przyznany
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

W piątkowy wieczór w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ogłoszono laureatów plebiscytu "Miłosierny Samarytanin Roku 2014". W 11. edycji wydarzenia, organizowanego przez krakowskie Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, spośród 170 zgłoszonych kandydatów wyłoniono 18 wyróżnionych - najmłodsza laureatka miała 14 lat.

W pierwszej wyróżnionej kategorii, "Pracownik służby zdrowia", statuetką uhonorowano dr n. med. Marię Alinę Niemiec, emerytowaną kardiolog z Krynicy Zdroju, która wciąż leczy i o której zgłaszający napisali: "Oddana ludziom w ciszy". Wyróżnienia przyznano: dr. n. med. Jackowi Domańskiemu, lekarce Joannie Streb, dr. n. med. Robertowi Gałązkowskiemu, lekarzom Małgorzacie i Andrzejowi Rzepeckim oraz Agnieszce Fill, Arkadiuszowi Michalskiemu, Ewie Opalińskiej-Ciszek, Stanisławowi Strómiłło i Rózie Czempas z przychodni dla bezdomnych i biednych, prowadzonej przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" z Warszawy.

W drugiej kategorii, oceniającej "Osoby nie należące do żadnej organizacji charytatywnej", głównym laureatem została Anna Paruch, założycielka krakowskiej grupy "Łanowa", realizującej posłannictwo miłosierdzia względem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wyróżnienia otrzymali: Urszula Wysocka (wspierająca osoby starsze i niepełnosprawne), Dorota Adamecka (niepełnosprawna pomagająca innym osobom niepełnosprawnym), Emilia Starzyk (14-latka zajmująca się potrzebującymi w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Służebniczek w Krakowie), Krzysztof Błecha (wspierający misje w Afryce) oraz ks. Mieczysław Pająk (misjonarz pracujący wśród Pigmejów w Bagandu).

Ponadto przyznano Honorowy Tytuł Miłosiernego Samarytanina, który przypadł w udziale prof. dr. hab. n. med. Januszowi Skalskiemu z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- To prawdziwi miłosierni samarytanie! Osoby, które swój czas, swoje życie, środki, nieraz bardzo skromne, poświęcają na potrzeby i pomoc drugiemu człowiekowi. Te osoby widzą potrzebujących i zatrzymują się, ale nie po to by narzekać, lecz po to by pomagać - powiedział KAI o tegorocznych laureatach o. Stanisław Wysoki, założyciel i opiekun Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza.

Wczorajszą galę poprowadziła Lidia Jazgar. Statuetki i wyróżnienia wręczali m.in. bp Tadeusz Pieronek, o. Tadeusz Popiela OCarm, przełożony Polskiej Prowincji OO. Karmelitów, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego czy prof. Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie. Galę uświetnił występ m.in. Anny Szałapak, Lidii Jazgar z zespołem "Galicja" i zespołu "Piwnica św. Norberta". Fragmenty dzieł św. Jana Pawła II przedstawił Tadeusz Piotr Łomnicki.

Celem akcji "Miłosierny Samarytanin", prowadzonej przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, jest propagowanie idei wolontariatu i nauczania Jana Pawła II, który niejednokrotnie w swym nauczania przytaczał przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ideą konkursu jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Odnotowanie ich działalności na łamach plebiscytu jest zarówno świadectwem dla innych, jak i podziękowaniem dla nich samych. Wolontariat św. Eliasza jest Organizacją Pożytku Publicznego działającą przy klasztorze OO. Karmelitów "Na piasku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Miłosierny Samarytanin Roku 2014" przyznany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.