Mimo kryzysu większa hojność katolików

9 lat temu
Radio Watykańskie / drr

O blisko 200 tys. wzrosła liczba osób, które przeznaczyły w ubiegłym roku część kwoty podatkowej na rzecz Kościoła katolickiego w Hiszpanii - poinformowała Konferencja Episkopatu. Tendencja wzrostowa utrzymuje się już od kilku lat.

Liczba deklaracji podatkowych na rzecz Kościoła wynosi ok. 7,5 mln. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła ona o blisko milion - podkreśla hiszpański episkopat. Biorąc pod uwagę, że ok. 23 proc. deklaracji wypełniają wspólnie małżonkowie, można przyjąć, że w ubiegłym roku 9,2 mln osób postanowiło przeznaczyć część podatku na cele Kościoła katolickiego. Jednak panujący w kraju kryzys ekonomiczny dał się odczuć także tutaj: ostateczna kwota jest niższa niż rok wcześniej o ok. 1 mln euro (z 248,3 mln spadła do 249,4 mln euro).

Konferencja Episkopatu Hiszpanii ocenia wyniki kampanii podatkowej pozytywnie, tym bardziej w dobie kryzysu. Zwraca uwagę, że to od osobistej decyzji podatnika zależy przeznaczenie części podatku na Kościół bądź na Kościół i "inne cele społeczne".

"W żadnym wypadku nie oznacza to, że będzie musiał zapłacić więcej". Z kolei tak znaczny wzrost liczby osób oznacza, że "realny odbiór Kościoła katolickiego w społeczeństwie jest pozytywny". Episkopat hiszpański wyraża wdzięczność wszystkim, a szczególnie tym, którzy zrobili to po raz pierwszy. Zapewnia też, że będzie prowadził dalej kampanię informacyjną o dziełach społeczno-edukacyjnych prowadzonych przez Kościół. “Postawić krzyżyk w deklaracji podatkowej nie kosztuje wiele, ale przynosi liczne owoce" - czytamy w komunikacie.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka książek


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mimo kryzysu większa hojność katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.