Minister zdrowia odpowiada na słowa abpa Gądeckiego: trudno mi komentować nawet tę wypowiedź

fot. PAP/Artur Reszko
PAP / ml

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w artykule dla Katolickiej Agencji Informacyjnej ocenił, że mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe.

Trudno mi nawet komentować wypowiedź abpa Stanisława Gądeckiego na temat obostrzeń. Nie znam kraju, gdzie Kościół pokazałby, że powinien być inaczej traktowany niż ogół obywateli – podkreślił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w artykule dla Katolickiej Agencji Informacyjnej ocenił, że mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe.

DEON.PL POLECA

"Trudno mi komentować nawet tę wypowiedź"

"Rządy z przeszłości nigdy nie ośmieliły się nałożyć na Kościół tak drastycznych zakazów, okazując w ten sposób znikomy respekt dla Kościoła i jego roli w życiu społecznym" – stwierdził arcybiskup.

"Trudno mi komentować nawet tę wypowiedź" – powiedział Niedzielski w Polsat News. "Jak usłyszałem tę wypowiedź, to przyznam, że od razu miałem przed oczami obraz papieża Franciszka, który podczas drogi krzyżowej – w 2020 r. jeszcze, kiedy byliśmy świeżo dotknięci pandemią – odbył procesję sam na placu Świętego Piotra zamiast w Koloseum" – zaznaczył.

Ówczesna decyzja papieża, zdaniem ministra zdrowia, pokazała, jak bardzo Kościół bierze pod uwagę sytuację epidemiczną. "To wtedy napełniało optymizmem" – dodał.

Przewodniczący KEP, powoławszy się na art. 228 Konstytucji RP, stwierdził m.in., że "radykalne ograniczenia swobód obywatelskich – w świetle konstytucji – mogą być zastosowane jedynie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego".

Niedzielski na uwagę, że gdyby rząd wprowadził w związku z pandemią stan nadzwyczajny, to może nie byłoby dzisiaj żadnego ale, odparł: "Bardzo wątpię, czy nie byłoby żadnego ale". "Trudno mi rozpatrywać w tych kategoriach te słowa arcybiskupa. Nie znam kraju, gdzie Kościół by pokazał, że powinien być inaczej traktowany niż ogół obywateli" – zaznaczył.

Pytany, czy hierarchowie i proboszczowie powinni mocniej zaangażować się w promocję szczepień przeciw COVID-19, szef MZ przypomniał, że w ubiegłym tygodniu ruszył pilotaż, w którego ramach w dziesięciu parafiach w każdym województwie działają mobilne punkty szczepień.

"Jesteśmy nawet pozytywnie zaskoczeni, jakim zainteresowaniem się to cieszyło, a przede wszystkim jesteśmy zadowoleni z tego, że Kościół bardzo tutaj z nami ściśle współpracował" – podkreślił.

W jego ocenie z jednej strony "pojawiają się sygnały, które wywoływać mogą ambiwalencję", ale z drugiej jest wsparcie Episkopatu, co napawa optymizmem.

"Mam nadzieję, że jednak ten głos Franciszka zwycięży" – powiedział Niedzielski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Minister zdrowia odpowiada na słowa abpa Gądeckiego: trudno mi komentować nawet tę wypowiedź
Komentarze (14)
TP
~tylko prawda jest ciekawa
9 sierpnia 2021, 09:03
To ciekawe, bo moich komentarzy też nie przepuszczają...? Na Deonie też jest pandemiczna cenzura?
A.
~Amen .
9 sierpnia 2021, 06:59
Na pierwszej stronie DEON-u jest "Międzynarodowy Dzień Kota ", a czy była wspomniana wypowiedź abp Gądeckiego na którą odpowiada minister?
JZ
~Jak Zając
8 sierpnia 2021, 19:53
Ja rozumiem, że do wypowiedzi abp zmotywowała troska o uczestnictwo wiernych w uczestnictwie w mszach świętych. Ale to osiągnie się tylko, poprzez apel o szczepienie się. Osoby stare takie jak ja (77 lat) zawsze będą odczuwały obawę przed zakażaniem się przez osoby niezaszczepione, obojętnie czy to w supermarkecie, autobusie czy w świątyni. Wypowiedz spóźniona . Polecam wiersz Asnyka "Daremne żale".
EB
~Ewa Bromboszcz
10 sierpnia 2021, 08:31
Proszę pisać o sobie, o swoich własnych lękach, a nie w liczbie mnogiej (osoby takie stare jak ja...) . A czego się Pani/Pan boi po zaszczepieniu? To w końcu chroni ten preparat czy nie? Ponadto do Kościoła idzie się także po ZDROWIE FIZYCZNE. Jezus nikogo nie odsyłał do lekarza, przeciwnie "leczył wszelkie choroby wśród ludu". Więcej wiary i ufności...
JP
~Jarosław Piechota
7 sierpnia 2021, 10:40
Arcybiskup Gądecki ma rację. Kościół nie jest własnością partii politycznej ani własnością państwa. To nie pastwo zakładało Kościół aby w Nim ustalać zasady.
JZ
~Jan Zając
8 sierpnia 2021, 20:26
Ale na litość Boską, sam wydał dekret jako abp Archidiecezji Poznańskie (który widnieje do dziś na stronie mojej parafii- a według mnie należy go zmienić, bo dziś już takie restrykcje nie obwiązują) ) o zasadach postępowania wiernych w czasie pandemii. Czy Ty znasz pojęcie o wyższości dobra ogółu na dobrem jednostki. Abp Gądecki wydając taki dekret zapewne tym się kierował. Tak jak napisałem wyżej, dziś powinien zachęcać ( wręcz zobowiązywać) nas do szczepienia się. Jestem parafianinem Parafii św Mikołaja w Lesznie Wielkopolskim
PM
~Paweł Moras
7 sierpnia 2021, 10:28
Oooo… zaginął mój komentarz? Zatem raz jeszcze: „Roszczeniowy klerykalizm par excellence”.
GR
~Głos rozsądku
7 sierpnia 2021, 08:13
Oderwany od rzeczywistości abp Gądecki totalnie odleciał... (coś bredził o łamaniu konkordatu)
AS
Antoni Sidz
7 sierpnia 2021, 07:16
Drogi biskupie .....500 dni za późno, GDZIE BYŁEŚ?
KS
Konrad Schneider
7 sierpnia 2021, 07:14
"Mam nadzieje, ze glos Franciszka zwyciezy!" - panie ministrze, wszedzie, ale nie u nas!
JD
~Jan Domarski
7 sierpnia 2021, 00:12
Min. Niedzielski nie po raz pierwszy manipuluje. Ks. bp Gadecki nie domaga sie lepszego traktowania, lecz jednakowego. Nie bez przyczyny ks. biskup stwierdzil, ze dostrzega (nie tylko on) gorsze traktowanie Kosciola od innych podmiotow. To jest duza roznica.
MX
~Michał X
8 sierpnia 2021, 21:48
Jakie gorsze? Fryzjerzy i kosmetyczki byli zamknięci, podczas gdy w kościołach obowiązywały czysto teoretyczne limity. Kto tu był gorzej traktowany?
AS
~Ania Szurek
6 sierpnia 2021, 21:59
Ręce opadają biskupie Gadecki
6 sierpnia 2021, 23:57
Brawo arcybiskupie Gądecki. Szkoda, że tak późno. Biskupi irlandzcy Cię i Was wyprzedzili i powiedzieli "dość" rządowi irlandzkiemu. Na Franciszka niech się minister nie powołuje, bo już kard. Krajewski pierwszy mu się postawił i nie pozwolił zamknąć kościołów. A merytorycznie minister nie odpowiedział na zarzut abp Gądeckiego, bo to prawda, że kościoły zostały potraktowane jak źródło zarazy, a inne miejsca nie. Różnica w obostrzeniach była kolosalna i niesprawiedliwa. Zresztą nie tylko w Polsce.