Mińsk: Pierwsza liturgia prawosławna po białorusku

Mińsk: Pierwsza liturgia prawosławna po białorusku
św. Ksenia z Petersburga (fot. Matti / CC BY-SA 3.0)
KAI / kn

W cerkwi św. Ksenii Petersburskiej na terenie parafii św. Michała Archanioła w Mińsku odprawiono 8 marca prawdopodobnie pierwszą na Białorusi liturgię prawosławną po białorusku.

Sprawował ją miejscowy proboszcz ks. Alaksandr Szramko. W języku tym wygłosił on kazanie, odmawiano teksty mszalne i śpiewał chór. Przed rozpoczęciem mszy wszystkim obecnym rozdano ulotki z tekstami Symbolu Wiary (Credo) i Modlitwy Pańskiej po białorusku.

Śpiewająca w chórze kościelnym Natalia Hrakowicz powiedziała później dziennikarzom, że zebrało się wielu ludzi. "Byłam zdziwiona, że aż tylu ich przyszło, pewnie pond stu, w tym także było wiele osób z innych parafii" - stwierdziła śpiewaczka. Dodała, że sama pochodzi z innej parafii.

"Liturgia po białorusku będzie sprawowana raz na miesiąc" - oznajmił ks. Szramko. Jednocześnie zapowiedział, że "jeśli zajdzie potrzeba częstszych nabożeństw w tym języku, to rozpatrzymy tę sprawę".

Według N. Hrakowicz następna msza po białorusku ma zostać odprawiona w niedzielę po Wielkanocy (w Kościele prawosławnym Pascha wypada w tym roku 12 kwietnia według kalendarza gregoriańskiego). Śpiewaczka uważa taką liturgię za coś wyjątkowego, gdyż - według niej - Kościół na Białorusi odnosi się do tego rodzaju "nowinek" z dużym sceptycyzmem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mińsk: Pierwsza liturgia prawosławna po białorusku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.