Katolicy świętują Wielkanoc z prawosławnymi

Katolicy świętują Wielkanoc z prawosławnymi
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Od środy 8 kwietnia łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal przewodniczy obrzędom Wielkiego Tygodnia w Jordanii. Tamtejsi katolicy obchodzą bowiem od ponad 2 lat Wielkanoc razem z prawosławnymi według kalendarza juliańskiego, a więc nie jak w Kościele zachodnim zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Zalecenie w tej sprawie wydało Zgromadzenie Biskupów Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej w liście do wiernych, wystosowanym przed Wielkim Postem.

W październiku 2012 Zgromadzenie postanowiło, że w ciągu najbliższych dwóch lat wszyscy katolicy obrządku łacińskiego i różnych obrządków wschodnich przejdą na świętowanie Wielkanocy według kalendarza juliańskiego, równolegle z liturgią sprawowaną przez prawosławnych.

Dotyczy to prawie całej Ziemi Świętej z wyjątkiem Jerozolimy i Betlejem, gdzie nadal obowiązuje gregoriańska rachuba czasu. Wynika to zarówno z chęci zachowania więzi wprowadzonych w Mieście Świętym przez system "status quo", regulujący zasady współżycia różnych wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej, jak i z uwagi na napływ pielgrzymów z całego świata, którzy w większości przybywają tam zgodnie z "nowym stylem" (czyli kalendarzem gregoriańskim).

"Kościół wysłuchał głosu wiernych i od pewnego czasu wspólne z prawosławnymi obchodzenie Wielkanocy, zgodnie z kalendarzem juliańskim, stało się normalną praktyką, będąc zdobyczą, której nie możemy zmieniać" - napisali biskupi katoliccy w liście na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

"Świętowanie Pachy w tym samym dniu ma oczywistą wartość ekumeniczną, ale w rzeczywistości stosowanie zaleceń w sprawie ujednolicenia tej daty jest czymś całkowicie innym niż sama tylko unifikacja" - powiedział watykańskiej agencji misyjnej FIDES abp Maroun Lahham. Wikariusz patriarszy Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy dla Jordanii zwrócił uwagę, że w tym kraju wspólne katolicko-prawosławne obchody Wielkanocy trwają już od 40 lat. Na obszarach palestyńskich i na Cyprze wypracowano ogólnie porozumienie w sprawie wspólnego świętowania Bożego Narodzenia 25 grudnia i Wielkanocy według kalendarza gregoriańskiego.

Według arcybiskupa problemy z tym związane utrzymują się nadal przede wszystkim w miastach Izraela, np. w Hajfie. Tam proboszczowie i biskupi różnych obrządków nie mogą osiągnąć konsensusu w tej sprawie i każda wspólnota nadal trzyma się zwyczajów panujących we własnym Kościele i "na drodze ku ujednoliceniu daty Wielkanocy jak na razie nie widać kroków naprzód" - stwierdził z ubolewaniem hierarcha z Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy świętują Wielkanoc z prawosławnymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.