Misterium Męki Pańskiej na uliach Łodzi

Misterium Męki Pańskiej na uliach Łodzi
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
KAI / drr

Półtora tysiąca osób przeszło 15 marca ulicami Łodzi w ramach Misterium Męki Pańskiej. W jego trakcie aktorzy - klerycy i młodzież - odgrywali sceny męki i śmierci Chrystusa. Kulminacyjny moment, ukrzyżowanie Jezusa, rozegrał się na placu Wolności, u stóp pomnika Kościuszki.

Misterium rozpoczęło się w parku przy ul. Sienkiewicza. Tam aktorzy, młodzież i klerycy z łódzkiego seminarium, przypomnieli sceny z Ogrójca.

Mimo mrozu w parku zjawiło się około tysiąca osób, później dochodziły inne. Według policji w spotkaniu wzięło udział około półtora tysiąca osób. Dominowali wśród nich ludzie młodzi i w średnim wieku.

Drugim przystankiem celebracji był pasaż Schillera. Tam Poncjusz Piłat wygłosił swoją mowę i skazał Chrystusa na śmierć. Potężny krzyż - łódzki Krzyż Roku Wiary - który miał wziąć na swoje ramiona Jezus, został wcześniej poświęcony przez abpa Marka Jędraszewskiego.

Później Misterium było odgrywane na ulicy Piotrkowskiej, Narutowicza i Wschodniej. W bramach tej ostatniej stało kilka grupek młodzieży. Do każdej z nich podchodził jeden z księży i zachęcał do wzięcia udziału w misterium i pomocy w niesieniu krzyża. - Na pięć grupek, tylko jedna nie chciała wziąć krzyża. Ale nie dlatego, że ci chłopcy nie mieli ochoty, ale trochę się wstydzili - mówi ks. Michał Misiak.

- Ci, którzy wzięli krzyż, traktowali to jako zaszczyt. Widziałem, że kiedy odchodzili od niego, masowali sobie ręce, bo ich naprawdę bolały. Jeden nawet podszedł i podziękował za to, że mógł nieść krzyż - dodaje kapłan. Jego zdaniem takie misterium jet świetną okazją do ewangelizowania i zapraszania do Kościoła ludzi stojących z boku, w bramach.

Dalej misterium przeszło ulicą Pomorską na plac Wolności. Tam, przy pomniku Tadeusza Kościuszki, odegrana została scena ukrzyżowania i zdjęcia z krzyża.

Na koniec uczestnicy weszli do kościoła Zesłania Ducha Świętego, gdzie śpiewali pieśni pasyjne, przyjęli Komunię Świętą i otrzymali błogosławieństwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misterium Męki Pańskiej na uliach Łodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.