Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska

Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska
(fot. ghiac2011 / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / ptt

W piątek na ulicach centrum Gdańska będzie miało miejsce Misterium Męki Pańskiej. W środku dnia aktorzy odtworzą Drogę krzyżową, która będzie wiodła z Długiego Targu na Górę Gradową. Druga część Misterium - o bardziej mistycznym charakterze, odbędzie się w nocy.

Tegoroczne Misterium będzie już dziesiątym z kolei organizowanym przez gdańskie Stowarzyszenie SUM.

Rozpocznie się ono tradycyjnie sceną sądu nad Chrystusem odegraną na Długim Targu przed gdańskim Dworem Artusa, w którym to obiekcie kilka wieków temu odbywały się posiedzenia miejskich sądów. Po trwającym około dwóch godzin marszu przez miasto uczestnicy Misterium dotrą do Góry Gradowej, gdzie zostanie odtworzona scena ukrzyżowania.

Po drodze aktorzy będą co jakiś czas zatrzymywać się, by przedstawić kolejne epizody składające się na Drogę krzyżową. Szlak będzie wiódł m.in. obok zabytkowej - nadal pełniącej swoją rolę, miejskiej hali targowej i przejściami podziemnymi prowadzącymi do gdańskich dworców PKP i PKS.

Jak powiedział PAP Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, Misterium z założenia organizowane jest w warunkach zbliżonych do tych, jakie towarzyszyły Drodze krzyżowej Chrystusa, czyli "w środku dnia, na ulicach miasta, kiedy ludzie się spieszą, mają do załatwienia swoje sprawy".

Organizatorzy podkreślają, że gdańskie Misterium Męki Pańskiej jest jedynym w Polsce tego typu odtworzeniem Drogi krzyżowej, które odgrywane jest w Wielki Piątek w samym centrum miasta.

W wyreżyserowanej przez Elwirę Twardowską inscenizacji udział weźmie kilkudziesięciu aktorów (głównie z Teatru Wybrzeże) i statystów przebranych w większości w stylizowane na historyczne stroje. Drugi rok z rzędu rolę rzymskich żołnierzy prowadzących Chrystusa na śmierć wezmą na siebie motocykliści z trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego Lotor.

Tradycyjnie też aktorom przez całą Drogę Krzyżową towarzyszyć będą muzycy odgrywający m.in. utwory skomponowane przez trójmiejskiego artystę Cezarego Paciorka, do których słowa napisał Tomasz Pohl. Część utworów wykona również zespół Ikenga Drummers.

- Co roku staramy się wprowadzać w Misterium drobne bądź większe zmiany. W tym roku np. wśród postaci pojawi się żona Piłata, która nie była obecna w dotychczasowych Misteriach. Pewną przemianę przejdzie też postać samego Piłata. Jak co roku zmieni się część strojów. Pojawią się również jeden lub dwa nowe utwory - powiedział PAP Hlebowicz.

W tym rok Stowarzyszenie SUM zdecydowało się przygotować także drugą - nocną część Misterium. Ono również potrwa około dwóch godzin. Rozpocznie się przy Bastionie Św. Gertrudy, a zakończy (około północy) w Bazylice Mariackiej. Po drodze jego uczestnicy odwiedzą trzy inne gdańskie świątynie - św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Barbary.

Jak powiedział PAP Hlebowicz, pomysł na nocną część misterium poddały osoby, które tradycyjnie brały udział w dotychczasowym - dziennym Misterium. - Osobom tym zależało na bardziej mistycznym, duchowym Misterium inspirowanym np. nocnymi procesjami odbywającymi się m.in. w Andaluzji - powiedział.

Nocne Misterium ma mieć bardziej wyciszony, religijny charakter. Jego uczestnicy będą nieśli duży, ciężki krzyż: na zmianę dźwigać go będzie kilkudziesięciu mężczyzn. - Wszyscy będą jednolicie ubrani, z zakrytymi twarzami, bo pokuta jest anonimowa - podają organizatorzy. Proponują też, by osoby chcące wziąć udział w nocnej uroczystości, wzięły z sobą mniejsze krzyże czy świece.

Maszerującym towarzyszyć będą tradycyjne pieśni wielkopostne śpiewane przez Chór Mieszczan Gdańskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.