Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

KAI / psd

ICHTIS - to hasło tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, które zostanie odegrane w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, dwukrotnie w bydgoskiej Dolinie Śmierci.

Coroczne wydarzenie wpisało się już w lokalną tradycję. By je zobaczyć, do grodu nad Brdą przybywa coraz więcej pielgrzymów z różnych zakątków Polski. Pierwszy spektakl obejrzało czterysta osób, a w 2012 roku liczba widzów sięgnęła aż dwudziestu tysięcy. - Przygotowania do tego wydarzenia trwały od dawna. Wiele rzeczy dekoracyjnych i rekwizyty były gotowe już od zeszłego roku, kiedy to z powodu niskiej temperatury oraz zalegającego śniegu organizatorzy musieli odwołać wydarzenie - powiedziała rzecznik Katarzyna Hejda.

Misteria w kulturze chrześcijańskiej mają swój początek w dziesiątym wieku. Opowiadają o ostatnich chwilach życia Jezusa, Jego męce i śmierci. - W naszym regionie Misterium Męki Pańskiej odgrywane jest od czternastu lat w Bydgoszczy, w fordońskiej Dolinie Śmierci. To tutaj podczas II wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali ponad 1200 mieszkańców miasta i okolic pochodzenia polskiego oraz żydowskiego - głównie nauczycieli, księży, artystów oraz prawników - przypomniała Katarzyna Hejda.

W przygotowania zaangażowane są setki ludzi: około stu aktorów i statystów oraz dwieście osób z obsługi technicznej. Tworzoną oni scenografię, kostiumy, dbają o oprawę muzyczną i oświetlenie. Są to zarówno osoby młode, jak i starsze, które swoją wiedzą i doświadczeniem ubogacają entuzjazm młodzieży. - Pragnęliśmy w tegorocznym Misterium Męki Pańskiej objawić także wątek wiary w Tego, który dla człowieka jest ciągle wyzwaniem. Jest tak cudownym darem, który wciąż wychodzi nam na przeciw. Z którym ciągle się rozwijamy i tak często nie chcemy z Jego obecności, miłości skorzystać, szarpiąc życiem i wymyślając różne inne pomysły na swoją codzienność. Niestety, ulegając bożkom, zamiast temu, który jest Bogiem miłującym - powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki, prezes Fundacji "Wiatrak" ks. Krzysztof Buchholz.

Każdego roku pisany jest nowy scenariusz, którego autorem jest Mariola Ciesielska. Od pierwszego Misterium twórcy pragną przedstawiać wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat w sposób zrozumiały i bliski odbiorcom. Tegoroczny spektakl opierał się na haśle roku duszpasterskiego i w szczególny sposób pochylał się nad wiarą w Jezusa - Syna Bożego. - Tytuł ICHTIS jest skrótem od greckiego określenia Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel, co znaczy Ryba. Jest to znak pierwszych chrześcijan. Jest to znak każdego wierzącego. W tym roku, który w polskim Kościele jest zaproszeniem, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa, w naszym Misterium chcieliśmy dotknąć właśnie kwestii wiary, poznania Chrystusa i odwagi świadczenia o Nim - powiedziała reżyser.

Za realizację tego dzieła odpowiadają: Duszpasterstwo Akademickie "Martyria", Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Pokolenie", Fundacja "Wiatrak", a także wspólnoty przy parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Początek misterium o godz. 16 i 20.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.