Młodzi z Łodzi wraz abpem Grzegorzem Rysiem w Taizé

Młodzi z Łodzi wraz abpem Grzegorzem Rysiem w Taizé
(fot. Archidiecezja Łódzka)
Archidiecezja Łódzka / ml

Ponad 40 młodych z naszej archidiecezji bierze udział w tygodniowym spotkaniu młodzieży we francuskim Taizé. Ma ono charakter ekumeniczny, zgodnie z charyzmatem braci z miejscowej wspólnoty, założonej w XX w. przez brata Rogera.

Ponadto, jest to spotkanie międzynarodowe, przeznaczone dla młodzieży w wieku od 16 do 30 lat. Warto dodać, że naszym łódzkim pielgrzymom towarzyszy ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.
Młodzi z Łodzi i okolic są w burgundzkiej wiosce od niedzielnego poranka (4.08). Tuż po przyjeździe wzięli udział w Eucharystii, sprawowanej w miejscowym Kościele Pojednania. Po jej zakończeniu spotkał się z nimi pasterz naszej archidiecezji - młodzi pielgrzymi mogli zadać mu pytania, a spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Jak się jednak później miało okazać, nie było to jedyne spotkanie z abp. Grzegorzem.
W niedzielne popołudnie był czas na rozpakowanie swoich rzeczy, odpoczynek po podróży i zapoznanie się z nowym dla większości grupy miejscem. Niektórzy zaczęli także nawiązywać pierwsze międzynarodowe znajomości, co okazało się niejako konieczne z racji na fakt, iż w Taizé wszyscy pielgrzymi nocują w pokojach z obcokrajowcami. Dzień zakończył się modlitwą wieczorną, podczas której wielu łódzkich pielgrzymów po raz pierwszy w życiu mogło usłyszeć i zaśpiewać słynne kanony, a także zapoznać się ze specyfiką duchowości i liturgii Taizé.
Młodzi z Łodzi wraz abpem Grzegorzem Rysiem w Taizé - zdjęcie w treści artykułu
Poniedziałek, drugi dzień pobytu (5.08) przywitał młodych pięknym słońcem, ale i dokuczliwym upałem. Na plan dnia złożyły się: poranna Eucharystia (dla chętnych), modlitwy ekumeniczne (rano, w południe i wieczorem), spotkania w małych grupach, a także warsztaty i posiłki. Oprócz tego, młodzi zostali zaangażowani w różne prace i otrzymali konkretne odpowiedzialności i posługi: jedni sprzątają sanitariaty, inni włączyli się do chóru lub pracują w kawiarence. Tak bowiem funkcjonuje (i to już od wielu lat), to wyjątkowe miejsce: główną zasadą jest tu połączenie modlitwy i pracy. I nie ma się temu co dziwić, skoro niedaleko od Taizé leżą ruiny dawnego benedyktyńskiego opactwa Cluny; tam zaś zawołanie "ora et labora" było czymś oczywistym. Poza tym, ideą ojców z Taizé jest to, aby młodzi tu przyjeżdżający czuli się gospodarzami tego miejsca i brali za nie odpowiedzialność.
Poniedziałek zakończył się tradycyjną, wieczorną modlitwą w kościele, po której chętni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania czy też po prostu porozmawiać z osobami duchownymi. Chętnych nie brakowało, a młodym z Polski i innych krajów służyło m.in. czterech księży z naszej diecezji, na czele z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
Młodzi z Łodzi wraz abpem Grzegorzem Rysiem w Taizé - zdjęcie w treści artykułu nr 1
Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie, jakie ma dla młodych ludzi fakt, że ksiądz arcybiskup jest tutaj z nimi. Spotykają się z nim nie tylko podczas porannych Mszy Świętych; mogą go bowiem zobaczyć, tak po prostu, w różnych miejscach w wiosce Taizé - mijają go po drodze, robią sobie z nim zdjęcia; tak naprawdę każdy może do niego podejść i porozmawiać. Można powiedzieć, że biskup jest z nimi na wakacjach! To naprawdę godne odnotowania. Chciałoby się powtórzyć za klasykiem: "Jaka szkoda, że Państwo tego nie widzą!".
Obecność w Taizé jest także ważna i dla samego pasterza naszej diecezji. Swoim pobytem tutaj pokazuje - a młodzież to widzi - że to miejsce jest ważne dla Kościoła i dla chrześcijaństwa. Ksiądz arcybiskup chce, aby młodzież tu przyjeżdżała i doświadczała niejako na własnej skórze tego, czym jest Taizé.
Młodzi z Łodzi wraz abpem Grzegorzem Rysiem w Taizé - zdjęcie w treści artykułu nr 2
Wtorek, 6.08 rozpoczął się od Eucharystii, sprawowanej po polsku przez księdza arcybiskupa. Dalsza część dnia upłynęła pod znakiem posiłków, spotkań biblijnych w małych grupach, modlitw i pracy. Szczególnie sympatycznie i kreatywnie wyglądała łódzko-wrocławska grupa sprzątająca; jej zadaniem było oczyszczanie sufitów budynków z pajęczyn;) Inni - także księża! - sprzątali dziś toalety i prysznice. Wieczór tradycyjnie upłynął na modlitwie ekumenicznej i rozmowach duchowych. Niektórzy zajrzeli jeszcze do kawiarenki. Odnotujmy też wtorkową zmianę pogody - choć nadal jest gorąco i parno, to dziś po południu nad Taizé przeszła burza i spadł deszcz.
Przed młodymi pielgrzymami kolejne dni pobytu w wiosce Taizé - zostaną tu do niedzieli, 11.08. W kolejnych relacjach opowiemy, co robią "nasi", a także przybliżymy nieco samo Taizé. Nie zabraknie więc garści informacji historycznych; spróbujemy ponadto zebrać wrażenia łodzian i zmierzymy się choć trochę z tematem "ekumenizmu w praktyce", bo na pewno można go tu doświadczyć.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Młodzi z Łodzi wraz abpem Grzegorzem Rysiem w Taizé
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.