Mniej konsumpcji, więcej relacji międzyludzkich

Radio Watykańskie / kb

Benedykt XVI chciał dać ludziom przewodnik na ciężkie chwile kryzysu – powiedział abp Celestino Migliore w czasie prezentacji encykliki Caritas in veritate na jezuickim uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku. Zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ dzisiejszy kryzys jest konsekwencją stagnacji myślowej. Stąd Papież chce przywrócić ideał jasności intelektualnej i jasnego myślenia.

Omawiając papieski dokument, watykański dyplomata zauważył, że na obecną sytuację świata wpływają cztery zjawiska. Po pierwsze: pojawienie się nowej ideologii technicznej, która wypiera dotychczasowe, ze szkodą dla poznawczych zdolności rozumu. Po drugie: rozwój globalizacji. Po trzecie: wzrost znaczenia religii przy jednocześnie postępującej sekularyzacji. I w końcu: pojawienie się nowych potęg gospodarczych, co narusza dotychczasową równowagę geopolityczną.

Zdaniem abp. Migliore odpowiedzią na dzisiejszy kryzys powinna być zmiana sposobu konsumpcji. Musimy konsumować mniej dóbr materialnych, a więcej dóbr relacyjnych, jak opieka zdrowotna, edukacja, kultura czy sport, czyli tego wszystkiego, co kształtuje osoby, a zarazem wymaga ludzkiej pracy. Żadna bowiem maszyna nie jest w stanie zastąpić człowieka w opiece nad chorym czy edukacji. Ważną treścią papieskiej encykliki jest przypomnienie światu o wartości braterstwa, której brak we współczesnym kapitalizmie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mniej konsumpcji, więcej relacji międzyludzkich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.